Kira Artışı İçin İhtarname Örneği

Kira artışı için ihtarname: Değişen enflasyon koşulları yada yaşanan Pandemi gibi olağan üstü durumlarda kira miktarının emsallere göre çok düşük kalması durumunda kiracıların yollanması gereken ihtarname türüdür.

Kira Artışı Nasıl Yapılır?

Kira artışı için ihtarname sonrasında kiraya veren iki türlü dava açabilmektedir. Bunlardan ilki kira tespit davası, ikincisi ise kira bedelinin uyarlanması davasıdır. Her iki dava türü farklı şart ve sonuçları bulunmaktadır. Taraflar ayrıca dava yoluna gitmeden önce ihtiyari arabuluculuk ile de bir kira tutarı belirleyebilirler. Tarafların kontratında kira artışına ilişkin bir hüküm olması durumunda kira artışı için ihtarnameye gerek kalmayacaktır. Fakat bu artış oranının yine mücbir sebepler nedeniyle emsallerin altında kalması neticesinde yine kira artışı için ihtarname örneği göndermek gerekecektir. Bugün ki yazımızda kira artışı için ihtarname örneğini paylaşıyoruz. İlgili ihtarname örnek olup muhakkak konusunda uzman bir mersin kira avukatından destek alınması gerekmektedir.

kira-artisi-icin-ihtarname-ornegi

Kira Artışı İçin İhtarname Örneği

KİRA ARTIŞ TALEPLİ İHTARNAMEMİZDİR

İHTAR EDEN :

VEKİLİ :

İHTAR OLUNAN :

KONU :

Yeni kira dönemi başlangıcından itibaren aylık kira bedelinin net 6.500-TL olarak ödenmesi ihtarıdır.

AÇIKLAMALAR :

Mülkiyeti müvekkilime ait olan Alsancak mah. 22/1 1529 sokak Alsancak / İzmir adresindeki taşınmazda 3.500 TL bedelle kiracı olarak oturmaktasınız.

Mevcut Pandemi salgını sonrasında gelişen enflasyon koşulları sebebiyle ödediğiniz kira bedeli emsal değerlerin çok altında kalmıştır. Bu sebeple ekonomik şartlar göz önünde bulundurularak aylık kiranın 6.500-TL olarak ödenmesini talep etme gereği doğmuştur.

İSTEM VE SONUÇ :

Yukarıda açıklanan nedenlerle aylık olarak ödediğiniz 3.500 TL kira bedelinin, 6.500’TL’ye çıkartılarak ödenmesini, aksi taktirde aleyhinize dava açacağımızı, tahliyenizi isteyeceğimizi, yargılama giderleri ve vekalet ücreti ödemek zorunda kalacağınızı ihbar ve ihtar ederiz. 12.12.2022

İhtar Eden Vekili

Av. Tunç Sudi TOL

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara