Koşullu Salıverilme ve Şartlı Tahliye Nedir?

Koşullu Salıverilme ve Şartlı Tahliye Nedir?

Mahkumların ceza evi koşullarında iyi hal ve davranışları erken tahliye nedeni olabilir. Kişinin hangi suçtan hüküm giydiği de bu aşamada önem taşır. Ağır hükümlerin bu aşamada cezalarının en az üçte ikisini çekerek bu hükümlerden yararlandırılması temin edilir. Koşullu salıverilme şartları yerine getirilerek kişilerin hükümlerinin bir kısmını halk içerisinde geçirmesi sağlanır.

Koşullu salıverilme hükümlerin yerine getirilmesi için kişinin mahkûmiyet durumlarında hapishane şartlarında iyi hallerin yerine getirilmesi gerekir. Söz konusu iyi hal durumu kayıt altına alınarak kişinin şartlı tahliye edilmesi mümkündür. Böylelikle hükümlülerin toplumsal hayata daha kolay adapte olması da sağlanmış olur.

Şartlı Tahliye Şartları

5725 sayılı ceza ve infaz kurumları düzenlemelerinde esas olan hükümlerin yanı sıra kişi eğer tutukluluk süreleri içerisinde yetkili merciler tarafından tespit edilen bir suça karışmamış ise koşullu salıverilme hükümlerinden yararlandırılır. Aynı zamanda kişinin toplumsal yaşama adapte olacağı ve faydalı olacağı kanısı hâkim ise bu durumda bu şartlardan faydalandırılır. Toplumsal olarak ön plana çıkan hallerin tesisi hususunda yetkili mercilerin gerekli gördüğü hallerde ağırlaştırılmış müebbet ya da cinayet gibi suçlardan dolayı hapse düşmüş kişilerin de bu hükümlerden yararlandırılması mümkündür. Bunun yanında genellikle kişinin cezasının belirli bir kısmını çekmiş olması ve tahliye için gerekli hususların sağlandığı konusunda kanaat hâkim olmalıdır. Koşullu salıverilme şartları oluşur ise mahkeme kararı ile kişinin salınmasına imkân tanır.

Koşullu Salıverilme Nasıl Geri Alınır?

Koşullu salıverilme adı üzerinde koşullara bağlı bir salıverilme işlemidir. Bu nedenle kişi gerekli hususları yerine getirmez ise bu durumda salıverilme hükümlerinin iptali gerekebilir. Aynı zamanda salıverilme hükümlerinin yerine getirilmesi sonrasında suça karışan kişilerin eski cezaları da yeniden gündeme gelerek çekmesi gerekir. Bu nedenlerden dolayı koşullu salıvermenin geri alınması hükümleri uygulanır. Kişi hem eski cezalarını hem de yeni suçtan dolayı ortaya çıkan cezalarını çekerek hüküm giyer. Bu nedenle şartlı Salı verme ile dışarı çıkan kişilerin söz konusu hüküm maddelerinden yararlanması için dışarda kaldığı sürece dikkatli olması ve herhangi bir suça karışmaması gerekir. Koşullu salıverilme gibi ceza hukuku alanında daha fazla hukuki bilgi için ceza avukatı mersin olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara