Memnu Hakların İadesi İstemi Dava Dilekçesi Örneği

Memnu Hakların İadesi İstemi Dava Dilekçesi Örneği; memnu hakların iadesi için açılacak dava dilekçesi türüdür.

Memnu Hakların İadesi İstemi Hakkında

Memnu haklar bir kişinin bir ceza mahkumiyeti sebebiyle yasaklı bulunduğu hakları ifade etmektedir. Bir ceza davası sonucunda mahkumiyet alındığında mahkeme bazı hakların kullanılabilmesini yasaklayabilmektedir. Mahkumiyet ve ceza ortadan kalktığında ise bu hakların yasaklılığı bitmektedir. Fakat yasaklılık bittiğinde bu haklar otomatikman aktif olmamaktadır. Bu hakları geri kazanabilmek adına Memnu Hakların İadesi İstemi Dava dilekçesi örneği hazırlayarak memnu hakların iadesi davası açmak gerekmektedir. Memnu Hakların İadesi İstemi dava dilekçesi örneği muhakkak konusunda uzman ceza avukatı olarak büromuz personeli ile açılmalıdır. Aşağıda bulunan dilekçe örnek dilekçedir. Davaya bakmakla görevli mahkeme ceza mahkemesidir. Ortalama dava maksimum 2 celsede yani 3 -6 ay arasında sonlanmaktadır. Davanın hasımsız olarak açılması mümkündür.

Memnu Hakların İadesi İstemi Dava Dilekçesi Örneği

MERSİN 4 . AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA

DOSYA NO :

DAVACI :

VEKİLİ :

ADRESİ :

SUÇ :

KONU :Memnu haklarının iadesine ilişkin dava dilekçemizdir.

AÇIKLAMALAR :

1-) Müvekkilimiz … … hakkında Mersin 4.Ağır Ceza mahkemesinin19.02.2019 tarih ve 2018/242 Esas, 2019/433 Karar sayılı kararıyla 4 yıl 5 ay mahkumiyet kararı verilmiş.

2-) Müvekkilimiz hakkında hükmolunan cezanın infazı 24.09.2020 tarihi itibariyle tamamlanmış ve tahliye olmuştur.

3-) Tutuklandığı sırada öğrenci olan müvekkilimiz, tahliyesini takiben ilgili Kanun hükümlerinden yararlanarak … Üniversitesi … Fakültesi’ne yeniden kayıt yaptırmıştır. Müvekkilimizin halen … sınıfta öğrenimini sürdürdüğüne ilişkin öğrenim belgesi ektedir.

4-) Müvekkilimiz hakkında isteme konu hüküm dışında verilmiş bir mahkumiyet hükmü olmadığı gibi, açılmış başka bir dava da bulunmamaktadır Buna göre; ilgili koşulların oluştuğundan bahisle müvekkilimizin memnu haklarının iadesine karar verilmesini isteme zorunluluğu doğmuştur.

HUKUKİ DELİLLER : 5352 S. K. m. 13/A, 2547 S. K.Geç. m. 47.

HUKUKİ NEDENLER : Nüfus kayıt örneği, Müvekkilimiz hakkında verilen …Ceza Mahkemesi’nin …/…/… tarih …/… E. …/… K. sayılı kararı, … Cezaevi kayıtları, Müvekkilimizin …Üniversitesi … Fakültesi’nde kayıtlı olduğunu gösteren öğrenci belgesi, Müvekkilimize ait arşiv kayıtlı adli sicil belgesi.

SONUÇ :

Yukarıda açıklanan sebeplerle Adli Sicil Kanunu’nda yer alan koşulların oluşması sebebiyle müvekkilimizin memnu haklarının iadesine karar verilmesini talep ederiz. …/ …/ …

Davacı Vekili

Av. Tunç Sudi TOL

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara