Mersin Limited Şirket Kuruluşu

Mersin Limited Şirket Kuruluşu; makalemizi sizlerle buluşturduk.

Mersin Limited Şirket Kuruluşu

Limited şirketler, kanunen yasal olan her türlü ekonomik amaç ve konu doğrultusunda kurulabilmektedir. Şirket ve kurucularının, kanun ve yasalara uygun şekilde hazırlanmış sermayenin tamamının ödemesini şartsız şekilde taahhüt ederek imzalarının noter tarafından onaylanmış olduğu, ticaret sicili müdürü veya yardımcısı huzurunda imzalanması gereken şirket sözleşmesinde yer alan limited şirket kurma iradelerinin açıklanmasıyla birlikte kurulmaktadır.

Anonim Şirket Kuruluşu

Anonim şirketler, yine limited şirketlerde olduğu gibi; kanunen yasal olan her türlü ekonomik amaç ve konu doğrultusunda kurulabilmektedir. Şirket ve kurucularının, kanun ve yasalara uygun şekilde düzenlenerek, sermayenin tamamının ödemesini şartsız şekilde taahhüt ederek, imzalarının noter tarafından onaylanmış olduğu, ticaret sicili müdürü veya yardımcısı huzurunda imzalanması gereken şirket sözleşmesinde yer alan anonim şirket kurma iradelerinin açıklanmasıyla birlikte kurulur.

Şirket Ana Sözleşmesi

Ortaklığın temel düzenini oluşturarak, ortaklığın iç ve dış ilişkileriyle birlikte, pay sahiplerinin hem ortaklığa hem de birbirlerine karşı doğan hakları, yetki ve yükümlülüklerini düzenleyerek çok taraflı şekle sahip olan ana sözleşmeleri ortaklığın kurulmasından başlayarak sona ermesine kadar başvurulması ve uyulması gereken kurallar bütününü oluşturmaktadır. Şirket ana sözleşmesinin, limited ve anonim şirket kurmak için şirket sözleşmelerinde uygulandığı gibi şirket ana sözleşmesinin de yazılı yapılması ve imzaların noter tarafından onaylanmasını gerektirmektedir. Noter onayı olmayan ana sözleşme geçerli olmamaktadır. Kanuni hükümler ile ortaklığa sınırlanmış genel bir çerçevede olup aynı zamanda kanunun emredici hükümleri ile birlikte düzenlenebilir olarak kendi kurallarını serbest bir alanda koyma olanağı sağlamaktadır.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara