Ödenmeyen Faturalar ve Ticari Alacaklar Nasıl Tahsil Edilir?

Ödenmeyen fatura ve ticari alacakların ödenmesi ile alakalı pek çok bireyin kafasında soru işaretleri vardır. Kimi bireyler ödenmemiş faturaların ödenmeyeceğini düşünerek umutsuzluğa kapılırken bazıları da hukuki haklarını korumak adına harekete geçer. Bu bağlamda siz de ödenmemiş faturaların nasıl ödenmesi gerektiğini değerlendirerek kendiniz için en ideal çözümlere başvurabilirsiniz.

Ödenmeyen Faturalar ve Ticari Alacaklar Nasıl Tahsil Edilir?

Alacağın bir faturadan kaynaklanması hukuki anlamda oldukça başarılı çözümlerin gündeme gelmesi anlamına gelir. Bu nedenle de ödenmeyen bir fatura bulunması halinde faturayı düzenleyen işletme karşı taraf hakkında icra takibi başlatabilir. Borca itiraz edilmediği sürece borcun varlığı kabul edilir ve icra uygulamaları gerçekleştirilir.
Faturadan kaynaklanan alacakların tahsil edilmesi sürecinde amaç tarafların mağduriyetlerini önlemektir. Bu bağlamda herhangi bir mağduriyete neden olmaksızın faturaların ibraz edilmesi durumu muhtemeldir. Faturadan kaynaklanan alacakların tahsil edilmesi için icra avukatı eşliğinde icraya başvurulduğunda ve itiraz olmadığında resmi kanallarla faturaların tahsili söz konusu olmaktadır.

Faturaya İtiraz Süresi Ne Kadardır?

Faturadan doğan alacakların tahsil edilememesi durumunda tahsil başvurusu ve icra takibine itiraz süreleri Türk Ticaret Kanunu kapsamında değerlendirilmiştir. Faturayla alakalı itiraz süresi faturanın düzenlendiği tarihten itibaren 8 gündür. Bu süre içerisinde faturaya itiraz gerçekleşmediği takdirde alacak kesinleşir.
Kesinleşen alacağın tahsili için de fatura miktarınca bir ödeme gerçekleştirilmesi adına cebri icra süreci başlatılmaktadır. Bu kapsamda sürecin ne kadar devam edeceği ilgili icra müdürlüğünün yoğunluğuna göre farklılık göstermektedir.

Faturaya İcra Takibi Başlatma Süreci Nasıldır?

Faturanın bir alacağın tahsil edilmesi amacıyla kullanılması adına icra takibi başlatılması gerekir. Takibin başlatılabilmesi için öncelikle bazı koşulların mevcudiyeti aranmaktadır.
Faturadaki bütün bilgilerin doğru ve sarih bir şekilde detaylandırılması gerekmektedir. Faturanın teslimi gerçekleşmiş ve deftere işlenmiş olması gerekir. Borçlunun 8 günlük sürede itiraz etmemiş olması gerekir. İcra takibinin başlatılması sonrasında takibe yönelik itiraz da mümkündür. Bunun için 7 günlük bir süre vardır. Bu sürede itiraz edilirse icra takibinin durması ve değerlendirilmesi söz konusudur. Tüm bu konularda güvenilir destek için bir avukattan hukuki danışmanlık almalısınız.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara