Ortaklığın Giderilmesi Bilirkişi Raporuna İtiraz Dilekçesi

Aşağıda Ortaklığın Giderilmesi Bilirkişi Raporuna İtiraz Dilekçesi örneğini paylaşıyoruz. İlgili dilekçe örnek dilekçe olup muhakkak konusunda uzman bir mersin gayrimenkul hukuku avukatından destek alınız.

Ortaklığın Giderilmesi Davası Hakkında

Ortaklığın giderilmesi davası, mahkeme yolu ile bir taşınır yada taşınmaz üzerinde bulunan ortaklığın satış sureti ile giderilmesi için açılan dava türüdür. Satış pazarlık usulü yada açık arttırma usulü ile yapılmaktadır. Ortaklığın giderilmesi davası ortaklığın giderilmesi davası dilekçe örneği ile açılmaktadır. Ortaklığın Giderilmesi Bilirkişi Raporuna İtiraz Dilekçesi ise bu davada kullanılacak olan dilekçe türüdür. Ortaklığın giderilmesi davasında; ortaklığın giderilecek olduğu dava konusu hakkında bilirkişi incelemesi ile değer tespiti yapılır. İşte bu değer tespiti yani bilirkişi raporuna karşı süresinde itiraz etmek çok önemlidir.

Ortaklığın giderilmesi davasında 2 hafta içinde bilirkişi raporuna karşı yazılı itiraz edilmesi gerekmektedir. İtirazda hesapta yapılan yanlışlıklar tek tek belirtilir. İtirazların kabul olması durumunda mahkeme ek bir rapor aldırılmasını yada yeni bir bilirkişi tarafından yeni bir inceleme yapılmasına da karar verebilmektedir. Aşağıda Ortaklığın Giderilmesi Bilirkişi Raporuna İtiraz Dilekçesi örneğini paylaşıyoruz. İlgili dilekçe örnek dilekçe olup muhakkak konusunda uzman bir mersin gayrimenkul hukuku avukatından destek alınız.

Ortaklığın Giderilmesi Bilirkişi Raporuna İtiraz Dilekçesi Örneği

MERSİN 6.SULH HUKUK MAHKEMESİNE

DOSYA NO: 2020/230

İTİRAZ EDEN:

VEKİLİ: Av. Tunç Sudi TOL

KONU : Mersin 5. Sulh Hukuk Mahkemesinin 2022/211E. sayılı dosyasının 20.11.2023 tarihli bilirkişi raporundaki taşınmaza dair kıymet takdirindeki değerin düşüklüğü nedeniyle bilirkişi raporuna karşı itirazlarımızdır.

AÇIKLAMALAR:

Öncelikle 20.10.2023 tarihli bilirkişi raporu tarafımıza tebliğ edilmiş olup yasal süresi içinde kıymet takdiri yani bilirkişi raporunda belirlenen değerin düşük olması sebebiyle bu itirazlarımızı mahkemenize sunma zarureti tarafımızdan hâsıl olmuştur.

Mersin 6. Sulh Hukuk Mahkemesinin 2023/211E. sayılı dosyasında dava konusu taşınmazın kıymet takdirinin yapılması talep olunmuş ve Mersin ili, Akdeniz ilçesi, Ak belen mahallesi, 23 pafta, 3131 parselde bulunan taşınmazın değeri bilirkişi tarafından yapılan kıymet takdiri neticesinde 530.000,00 TL olarak takdir edilmiştir.

Şehir imar planı içerisinde bulunan taşınmaz, sahil bandının çok yakın bir bölgesinde kalmakta ve ana yola cepheli konumdadır. Benzer binaların bulunduğu yerde alt yapı yönünden; kanalizasyon, yol, çevre düzenlemesi, PTT hizmetleri dâhil her türlü altyapı ve peyzaj hizmeti bulunmaktadır.

Söz konusu taşınmaz şehir merkezine yakın, tercih edilen merkezi bir konuma sahip, kolay ulaşılabilir konumdadır. Taşınmazın bulunduğu konuma ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. Sahil bandına, aile sağlık merkezine, okullara, marketlere ve dinlenme alanlarına yakın olması, taşınmazın değerini arttırıcı özelliklerdir. Aynı zamanda sahil bandına çok yakın bir mesafede bulunmakla birlikte deniz manzarasına sahiptir. Taşınmaz, vatandaşların her türlü ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilecekleri bir konumdadır. Ayrıca taşınmaz, kaliteli malzeme ve işçilikle yapılmıştır. Buna rağmen değerinin altında bir değer biçilmiştir. Emsal oluşturabileceği düşünülen taşınmazlara oranla kaliteli malzemeden yapılması ve kullanıma elverişli planları gözetilmeden inceleme yapılarak kıymet takdir edilmiştir.

Bilirkişi incelemesini, binaların yaşını, kullanım alanını ve binanın içi yapılırken kullanılan malzemenin kalitesi ve kullanıma elverişli alan, taşınmazın bulunduğu konumun iyi değerlendirilmemesi, yapısal ve çevresel değerlerin gözetilmemesi ve eksik inceleme ile rayiç değer tespitini kabul etmiyoruz.

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda açıklandığı üzere; bilirkişi raporu, basit ve somut değerlendirmelerden uzak, emlak piyasası muadilinden düşük değer belirlenerek yapılan tespitler gerçeklikten uzaktır, rapora itiraz ediyor ve ek rapor aldırılmasını, bu talebimizin reddi halinde yeni bir bilirkişi raporu aldırılması arz ve talep olunur. 23.05.2023

DAVACILAR VEKİLİ

AV. TUNÇ SUDİ TOL

“Ortaklığın Giderilmesi Bilirkişi Raporuna İtiraz Dilekçesi” üzerine 4 yorum

  1. bir şey sormak istiyorum. bilir kişi raporunda evlerin yerlerin krokisi vs çizilmiş ancak bize ait olan ev için parantez içinde amcamın adı yazıyor sanırım bir karışıklık oldu. aynı şekilde 20 yetişkin zeytin ağacı yerine 10 yazılmış. buna itiraz etmemiz gerekir mi dilekçe vererek. teşekkür ederim

    Yanıtla

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara