Velayet Davasında Hangi Koşullara Bakılır?

Velayet Davasında Hangi Koşullara Bakılır? Gelin inceleyelim.

Velayet Davasında Hangi Koşullara Bakılır?

Ayrılık aşamasına gelen çiftlerin bu süre zarfı içerisinde en çok düşündükleri konu velayet davası olmaktadır. Çocuk velayet hakkı Türk Kanunları içerisinde anne ve babaya tanınan bir hak olmaktadır. Çocuğun velayetinde akrabalık yakınlığı ne olursa olsun velayet hakkı tanınmaz. Fakat akrabanın şartları uygun ise sadece vesayet hakkı söz konusu olabilir. Velayet davasında kardeşlerin birbirinden ayrılması ruhsal çöküntü oluşturabileceğinden kardeşler ayrılmadan anne be ya babaya verilir.

Boşanma Davasında Velayet Kime Verilir?

Velayet davasında çocuğun anneye bakımına ve sevgisine muhtaç olduğu görülür ise temel kural olarak hakim velayeti anneye verir. Çocuğun bedenen ve manevi olarak gelişimine engel olacak durumların kanıtlanmadığı sürece Yargıtay istikrarlı olarak velayeti anneye verir. Velayet davası süresinde anne ve babanın istekleri, çocuğun arzusu, pedagog görüşleri ve sosyal hizmetlerinin görüşleri mahkeme kararının verilmesine yol gösterici olur. Bunun yanı sıra 0 ila 3 yaş arasındaki çocukların anne sevgisine ve bakımına muhtaç olduğu gerçeği kabul gördüğünde dolayı tartışmasız olarak velayet hakkı anneye verilmektedir.

Velayet Davasında Hangi Durumlarda Çocuk Anneye Verilmez?

Yargıtay 0 ila 3 yaş arasındaki anne sevgisine muhtaç çocuğun annesine velayet vermemesi geçerli sebeplere bakmaktadır. Bu sebepler; annenin tehlikeli ve bulaşıcı hastalığının bulunması, annenin iffetsiz bir yaşama sahip olması ve bu durumdan çocuğun olumsuz etkilenmesi, annenin cezaevinde olması ve annenin vesayet altında olması. Bu gibi durumlarda velayet hakkı anneden alınarak babaya verilmektedir.

Peki Velayet Davası Nasıl Açılır? Gelin detaylı inceleyelim.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara