Adana Ceza Avukatı

Adana üzerinden yürütülmekte olan davalarda, Adana ceza avukatı, T.C.K kapsamına girmekte olan davalarda müvekkilini iyi bir şekilde temsil edecek çalışmalar ortaya koyacaktır. Ceza hukuku çerçevesinde düzenlenmekte olan mahkemeler, kişinin suç işlemesi veya mağdur olması durumlarında açılabilir ve adli para cezası ya da hapis cezası olarak bireyin özgürlüğü kısıtlanabilir.

Adana Ceza Avukatı Olarak Hizmetlerimiz

Ceza avukatları, ceza davalarıyla ilgilenirler. Bu davalar, suçlanan kişilerin mahkemede yargılanmasıyla ilgili davaları kapsar. Ceza avukatları, suçlamaları savunmak veya ceza davalarında müvekkillerine rehberlik etmek için çalışırlar. Ayrıca, suçlanan kişilerin haklarını savunmak ve hukuki süreçlerde adil bir şekilde temsil edilmelerini sağlamakla görevlidirler. Ceza avukatları, suçlamaların ağırlığına ve ciddiyetine göre farklı ceza davalarıyla ilgilenebilirler, örneğin;

 • Küçük suçlar (trafik ihlalleri gibi)
 • Ciddi suçlar (hırsızlık, uyuşturucu suçları gibi)
 • Şiddet suçları (tecavüz, cinayet gibi)
 • Beyaz yakalı suçlar (vergi kaçırma, dolandırıcılık gibi)
 • Uluslararası suçlar (savaş suçları, insan hakları ihlalleri gibi)
 • Ceza avukatları, müvekkillerinin haklarını korumak ve adil bir şekilde temsil etmek için her türlü ceza davasında çalışabilirler.
 • Adana ceza avukatı olarak görevlerimiz ise aşağıda ki gibidir:
 • Asliye ceza mahkemesinin görev alanına giren suçlar
 • Ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren suçlar
 • İcra ceza mahkemesinin görev alnına giren suçlar
 • Sulh ceza mahkemesinin görev alanına giren suçlar
 • Bölge adliye mahkemesi ceza dairelerince görülen davalara ilişki suçlar
 • Yargıtay ilgili ceza dairelerince görülen davalara ilişkin suçlar

Adana Ağır Ceza Mahkemesi Avukatı Olarak Hizmetlerimiz

Adana ceza ve sulh mahkemesi üzerinden yürütülmekte olan davalarda, 18 yaş üstü ve altı olmak üzere iki mahkeme şekli bulunmaktadır. Kişinin işlediği suç çerçevesinde kanun maddelerine danışılarak, gerekli olan ceza uygulamasına gidilecek ve mağdurun mağduriyeti adalet yoluyla yasal olarak kanunlar önünde kabul görecektir. Aynı zamanda suçlunun topluma karışması engellenecek ve bu süreç işlediği suç bazında değerlendirilerek, 6 ay ile müebbet kadar bir süreyi takip edebilecektir. Adana ceza avukatı, suçlunun veya mağdurun mahkeme süresince taleplerine kulak vererek, sürecin kanunlara uygun bir şekilde uygulanmasını ve yanlış anlaşılmalar olmadan gerekli kanun maddelerinin uygulanmasını sağlayacaktır. Ceza hukuku üzerinden yönetmelik ve prosedürlere uygun bir işlem yapılması her zaman en önemlisidir.

Ağır ceza mahkemeleri, ciddi suçlarla ilgili davaları ele alır. Adana ağır ceza avukatı da bu noktada ciddi suçlara ilişkin avukatlık ve savunma yapar. Bu suçlar genellikle ağır ceza davaları getiren suçlardır. Türkiye’de, ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçlar, Türk Ceza Kanunu’nda belirtilmiştir. Bunlar şunlardır:

İnsan öldürme, cinayet ve adam öldürme gibi öldürme suçları

Cinsel saldırı, tecavüz, çocuk istismarı, fuhuş, insan ticareti gibi cinsel suçlar

Soygun, gasp, hırsızlık, yağma, dolandırıcılık ve sahtecilik gibi maddi kazanç sağlamak için işlenen suçlar

Terör suçları, terör örgütü üyeliği, terör propagandası ve terör amaçlı suçlar

Narkotik madde ticareti, uyuşturucu kullanımı ve uyuşturucu üretimi gibi uyuşturucu suçları

Kasten yaralama, yaralama sonucu ölüme neden olma gibi suçlar

Mala zarar verme, yangın çıkarma gibi mal varlığına yönelik suçlar

Ağır ceza mahkemeleri, bu tür suçlarla ilgili yargılamaları yapar ve suçlulara ağır cezalar verir. Ağır ceza mahkemeleri, yargılama sürecinde, suçun işlenme şekli, suçun işlendiği yer ve zaman gibi faktörleri dikkate alarak, adaletin sağlanmasına yönelik kararlar verirler.

Adana Ceza Avukatı Ücretleri

Adana ceza avukatının ücretlerinin alt sınırı her yıl Adalet Bakanlığınca açıklanan 2023 yılı ceza avukatı ücret tarifesine göre yenilenmekte ve belirlenmektedir. 2023 yılı adana ceza avukatı ücreti asliye ceza mahkemeleri için minimum tutar 9.200 TL, Ağır ceza mahkemeleri için 17.400 TL’dir. Bu fiyatlar minimum tutarlar olup davanın taraf sayısına, suça, davanın zorluğuna göre ücret yukarı doğru artarak avukat tarafından belirlenmektedir. Ayrıca bu ücrete noter masrafları, ceza evi yol giderleri ve KDV dahil değildir. Adana avukat ücretleri esasen peşin ödenmesi esastır. Fakat kredi kartına taksit imkanı da bazı hukuk büroları sağlamaktadır.

Adana En İyi Ceza Avukatı Nasıl Bulunur ?

Adana en iyi ceza avukatı bulmak, çoğu zaman yargılanacak bir kişi için önemli bir karardır. Çünkü bu davanın sonucunda kişinin hürriyetinden yoksun kalması söz konusu olacaktır. Bu nedenle, seçim yapmadan önce iyi bir araştırma yapmak önemlidir. İşte en iyi ceza avukatını bulmak için bazı öneriler:

İlk olarak referanslar dikkate alınmalıdır. Yakın çevrenizde, aile üyelerinizde, arkadaşlarınızda veya iş arkadaşlarınızda daha önce bir ceza avukatı ile çalışan varsa, onlardan referans alabilirsiniz. Bu kişilerin tecrübeleri ve tavsiyeleri size yardımcı olabilir.

İkinci en önemli husus avukatın baroya kaydının olup olmadığıdır. Avukatların kayıt olduğu Baroların web siteleri üzerinden avukatların uzmanlık alanlarına göre arama yapabilirsiniz.

Üçüncü husus iyi bir internet araştırmasıdır. İnternet üzerinden araştırma yaparak, avukatların referansları, yargılandığı davalar, aldığı sonuçlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ancak, online referansların gerçekliğinden emin olmak için dikkatli olunmalıdır.

Dördüncüsü avukat ile telefonda yada yüz yüze görüşmektir. Bir avukat seçmeden önce, birkaç avukatla görüşerek hizmetlerinin neler olduğu, dava süreci, ücretleri ve tecrübeleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu mülakatlar, avukatın davaya ne kadar ilgi gösterdiği ve sizinle iyi bir iletişim kurup kuramayacağı konusunda size fikir verebilir.

Beşincisi uzmanlık alanıdır. Ceza davalarında uzmanlaşmış bir avukat seçmek, davanızın sonucu açısından önemlidir. Bu nedenle, avukatın daha önce çalıştığı davalar, uzmanlık alanları ve tecrübesi hakkında bilgi edinmek önemlidir.

En iyi ceza avukatını seçerken, kişisel ihtiyaçlarınızı ve davanızın özelliklerini göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz.

Adana Ceza Hukuku Nedir?

Ceza hukuku, toplumun ve bireyin toplum koşulları içerisinde ve aile yaşantısı da dahil olmak üzere huzurlu ve güvenli yaşayabileceği ortak alanları konu almaktadır. Adana ceza hukuku ise adana da ki ortak alanları konu almaktadır. Bireyin kendi isteği ya da başkasının zorlamasıyla zarar verici eylemlerde bulunması, nitelikli dolandırıcılık, kasten insan yaralamak ya da öldürmek, kavgaya karışmak, devlete karşı örgütlenmek, kamu malını kundaklamak ya da kundaklama işlerine bulaşmak aynı zamanda uyuşturucu kaçakçılığı ve çocuk kaçırmak, zorla alı koymak, şiddet, tehdit ve işkencede bulunmak gibi birçok suç alanını kapsamaktadır. Bu suçlar ceza mahkemesi tarafından cezalandırılmaktadır. Adana ceza avukatı, müvekkilinin ceza hukuku üzerinden bilinçlendirilmesini ve mahkemede iyi bir şekilde temsil edilmesini sağlayacak çalışmalar ortaya koyacaktır.

Ceza Hukuku Ve Suç Kavramı

Genel ve özel ceza kanunlarının bulunduğu ceza hukuku alanında, öncellikle Türkiye sınırları içerisinde suç kavramının irdelenmesi ve daha sonra kanun maddelerine göre kişinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Kanunlara göre kişinin topluma, toplum malına ve bireye direkt olarak zarar verici hareketlerde bulunması, zarar verici eylemlerle karşılık vermesi suç sayılmaktadır. Maddi ve manevi zararlar da bu alanda incelenmekte ve toplumun huzuruna yönelik yapılan herhangi bir girişim sorgulanmaya uygun görülmektedir. Adana ceza avukatı bu kapsamda gerekli olan incelemeleri yapacak ve suçlunun ya da suçsuzun hak ve özgürlük arayışlarında yanında olacaktır.

Adana Ceza Avukatı Delil Toplayabilir Mi?

Adana ceza avukatı, alanında uzmanlaşmış bir avukat olarak ilk aşamada müvekkilini dinlemek, güncel kanunları takip etmek ve yeni yönetmeliklere göre uygulanmakta olan prosedürlere göre çalışmaktadır. Ceza avukatı, ceza hukuku alanındaki delil toplama ve ifadeleri inceleme hakkına sahiptir. Burada suçlunun suçunu kabul etmemesi durumlarında adli tıp alanından birçok kolluk kuvvetine kadar delil toplama, kişinin özel bilgilerine ulaşma hakkı bulunmakta, tabi ki bunları yapabilmesi için savcılıktan talepte bulunması gerekmektedir. Ceza hukuku oldukça geniş ve karışık bir alan olarak, müvekkilin aydınlatılması, bilgilendirilmesi ve mahkeme sürecinde takip, temsil ve dosya sunularında profesyonel bir şekilde davranılması gerekebilmektedir.

Adana Hukuk Ve Danışmanlık Bürosu

Adana üzerinden yürütülmekte olan davalarda, hukuk ve danışmanlık alanında uzman bir kadroyla çalışmakta olan büromuz, müvekkillerin başvuru işlemlerinden sonra dava süreci ve hakkında bilgi sahibi olmalarına imkan verecektir. Uzman bir kadroyla, alanında tecrübe kazanmış olan avukatlık bürosu, ceza hukuku, boşanma davaları, inşaat, gayrimenkul ve miras hukuku alanında da hizmet vermektedir.

Aynı zamanda deniz, kara, havacılık hukuku, iş ve ticaret hukuku, bilişim hukuku ve şirketler hukuku alanında da hizmetler vererek, arabuluculuk, sözleşme hazırlanması, sözleşme feshleri, dava açılımlarında da müvekkillerin temsil edilmesini sağlamaktadır. Profesyonel bir hukuk ve danışmanlık hizmeti sunmakta olan uzman kadroyla birlikte adalet ve özgürlük talepleriniz için gerekli işlemler yapılacaktır.

Adana da Görülen Ceza Davası İçin Mersinden Avukat Tutabilir miyim?

Evet tutabilirsiniz. Gelişen teknoloji ile artık çoğu mahkemeye bizzat katılmak bile zorunlu değildir. SEGBİS ile her mahkemeye bulunduğunuz ilden katılmak mümkündür. Bunun yanında Adana ve Mersin arası çok kısa mesafe olduğundan Adana da görülen bir ceza davası için Mersin ilinden avukat, mersin ilinde görülen bir ceza davası için Adana ilinden avukat tutmak mümkündür. Hukuk büromuz gerek Mersinde mersin ceza avukatı olarak gerekse Adana da ceza avukatı olarak hizmet vermekte olup, asliye ceza, ağır ceza, sulh ceza, icra ceza, temyiz ve bölge adliye mahkemeleri aşamalarında müvekkillerini en iyi şekilde savunmaktadır.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara