Avukatsız İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Avukatsız icra takibini başlatmak birbirinden farklı 7 icra takip türüne bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu prosedürler hukuki esaslara göre gerçekleştirilmelidir. Bu noktada öncelikle icra takibinin yapılacağı ile ilgili net bir şekilde fikir sahibi olunmalıdır. Kanunlarda yer alan hükümler kapsamında icra takibinin başlatılması için avukat şartı bulunmamaktadır. İcra takibi avukatlar tarafından açılabilmekte olup şahsi başvuru ile de gerçekleştirilmektedir.

Avukatsız İcra Takibi Nasıl Başlatılır?

İcra takibinin başlatılması için kural gereği borçlu kişilerin yerleşim yerlerinde bulunan icra dairelerine başvuru yaparak icra takibi başlatmaları gerekir. Gerçekleştirilecek olan icra takibinin niteliği kapsamında belgelerin hazırlanması ile icra takibinin başlatılması mümkündür. Bu işlemin sonrasında yatırılması gerekli olan harç, alacaklı olan kişiler tarafından yatırılmaktadır. İcra Müdürlüğü’ne gidilerek yatırılan harç sonrasında icra takibinin başlatılması mümkün hale gelmektedir. Söz konusu süreçler alacaklarının kendisi ile gerçekleştirebileceği gibi mersin icra avukatı da yapabilmektedir.

İcra Takibi Türleri

Hukuk sistemi kapsamında bireylerin başlatabilecekleri 7 farklı ücra takibi türü bulunmaktadır.

İlamsız İcra Takibi

İlamsız icra takibi, herhangi bir alacaklıdan belgeli veya belgesiz bir şekilde açılan takip türünü ifade etmektedir. Söz konusu ücra takibini isteyen hemen herkesin açabilmesi mümkündür.

İlamlı İcra Takibi

İlamlı icra takibi, ilam hükmünde ya da herhangi bir mahkemede kamu kuruluşlarının kararı ile gerçekleştirilen icra takibi türü olarak ifade edilmektedir.

Rehin Takibi

Rehnin paraya çevrilmesi durumunda icra takip işlemi rehin takibi olarak ifade edilmektedir.

İpotek Takibi

Konut sözleşmelerinden kaynaklanan ipotek takibi kat ihtarı, borç sözleşmeleri, resmi senedi ve kesinleşme şerhini içermek durumundadır. Belge eksikliği nedeni ile ilamsız takip işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Kambiyo Takibi

Çek ve senet alacaklıları için kambiyo takibi oluşturulmaktadır. Borçluya ödeme emri gönderilmekte fakat itiraz hakkı saklanmaktadır.

Kira Takibi

Kirayı ödemeyen kiracı için gerçekleştirilen icra takip türüdür.

Nafaka Takibi

İcra takibi türlerinden bir tanesi olan nafaka takibi evlilik sonrasında ödenmesi gereken nafaka tutarının ödenmemesi durumunda gerçekleştirilen icra takibi türüdür. Siz de yukarıda nedenlerden dolayı icra takibi başlatmak istiyorsanız avukat tutmak zorunda değilsiniz. Ancak sürecin en iyi şekilde ilerlemesi için profesyonel bir avukattan destek almalısınız.

“Avukatsız İcra Takibi Nasıl Yapılır?” üzerine 5 yorum

  1. 4 yıldır evinde yaşadığım bir bayanın bakıcılığını yapıyorum yaşlı bir bayan 85 yaşında bu bayan bana açık bir senet verdi buna alacağını yazarsın çocuklarımdan tahsil edersin dedi bana bir şey olursa çocuklarımdan alırsınız diyor çocukları ise bunu kabul etmiyor bu kadın bayandan çocuklarına 3 tane daire düştü ama bu daireler Toprak tapulu ben bu sene de benim 4 yıllık ve bu sene ile 5 yıllık alacağımı yazarak nasıl icra takibi edebilirim

    Yanıtla
  2. ben Trendyol satıcısından ürün aldım dava açtım icra dairesine avukatim yok ve 499.00 TL olduğunu için mi meblağ küçük olduğu için mi benim sorunum çözülmedi ve haciz diyorlar en son onu yaptırsam sonuç alır mıyım

    Yanıtla

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara