İbraname Nedir? İbranamelerin Geçerlilik Şartları Nelerdir?

İş Hukuku alanında çok merak edilen konulardan biri de ibraname nedir? olur. O halde çok merak edilen bu kavramın neyi ifade ettiğine bir göz atalım!

İbraname Nedir? İbranamelerin Geçerlilik Şartları Nelerdir?

İbraname, bir iş yerinde çalışan personelin iş yeriyle ilişiğini keserken herhangi bir alacağının olmadığını gösteren belgeye denir. İşçi, alacaklarını tahsil ettiğini ve finansal anlamda iş yerinin bir sorumluluğu kalmadığını onaylar. İşçi ve işveren arasındaki ilişkiyle alakalı bu belgenin işveren açısından değeri büyüktür. Zira bazı işçiler ibranameye imza atmadan alacaklarını tahsil ettiklerinde dahi haklarını tekraren öne sürerler. İşveren tarafından imzalatılan bu belgelerin olası ihtilaflara karşı saklanması gerekmektedir. Böylelikle işverenin alacağı tekrar tekrar ödemesine gerek kalmaz.

İbranamenin Geçerliliğini Sağlayan Şartlar Nelerdir?

İşçi ve işveren arasındaki ilişkileri düzenlemeye yarayan ibranamenin geçerli sayılabilmesi amacıyla belli şartları taşıyor olması gerekir. Aksi takdirde hazırlanmış olan ibranamenin bir kâğıt parçasından farkı olmaz. Resmi olarak bütün mercilere sunulabilecek olan bir ibraname şu özellikleri taşımalıdır.
Yazılı olarak düzenlenmeli ve taraflarca imzalanmalıdır. İşçi ve işveren arasındaki sözleşmenin sona ermesi sonrasında en az 1 aylık sürenin geçmesi gerekir. İbranamede alınan paranın cinsi, miktarı ve diğer detaylarla alakalı bilgi yer almalıdır. Ödemenin gerçekleştirilmesi ve işçinin de bunu onaylaması gerekir. Tüm bu koşulları sağlayan ibranamelerin geçerli olduğundan söz edilebilir. Bu bağlamda hem işçi hem de işverenin dikkatli bir şekilde bu belgeyi hazırlaması şarttır.

İbranameyle Alakalı Bilinmesi Gerekenler

Borç ilişkisinin bittiğini kanıtlamaya yarayan bir belge olan ibranamenin imzalanması öncesinde işçi tarafından okunması gerekir. Olası bir eksiklik ya da yanlışlık halinde bunun ortadan kaldırılması adına işlemler yapılması şarttır.
İşçinin ödeme almadan herhangi bir ibranameye imza atmaması önerilmektedir. Aksi takdirde imza atan işçinin parasını tahsil etmesi pek mümkün olmaz. Bu noktada paranın nakit olarak ödenmesi ya da ibranamenin imzalanacağı sırada banka havalesiyle paranın hesaba yatması en sağlıklı yoldur. Tüm bu detayları dikkate alarak gerçekleştirilecek olan bir ibra işlemiyle alakalı birbirinden özel imkanlardan faydalanabilirsiniz. Bu bağlamda süreci baştan sona kontrol etmenizi öneriyoruz.
İbraname örneği için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara