Türk Vatandaşlığına Nasıl Başvurulur?

Türk Vatandaşlığına Nasıl Başvurulur? Gelin inceleyelim.

Türk Vatandaşlığına Nasıl Başvurulur?

Türk vatandaşlığına nasıl başvurulacağını kısaca özetlemek gerekirse;

Türk vatandaşlığına geçmek isteyen kişinin, en az 5 yıl Türkiye’de oturma izni sahibi olması gerekmektedir. Bu sürenin bazı durumlarda daha az olması mümkündür. Örneğin, Türk vatandaşlığına geçmek isteyen yabancıların evlenme yoluyla vatandaşlık almak için Türkiye’de en az 3 yıl ikamet etmesi gerekmektedir.

Türk vatandaşlığına geçmek isteyen kişinin, Türk hukukuna uygun davranması ve Türkiye’nin güvenliğine zarar verecek herhangi bir faaliyette bulunmamış olması gerekmektedir.

Türk vatandaşlığına geçmek isteyen kişinin, yeterli Türkçe bilgisine sahip olması gerekmektedir.

Türk vatandaşlığına geçmek isteyen kişinin, sağlık durumu ve maddi durumu Türkiye’nin vatandaşlık verme şartlarını karşılamalıdır.

Türk vatandaşlığına başvurmak için, öncelikle bu şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Daha sonra, vatandaşlık başvurusunda bulunmak için Emniyet Müdürlüğü Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Başvurunuz kabul edilirse, Türk vatandaşı olarak tanınacaksınız ve Türk pasaportu ve diğer vatandaşlık haklarını elde edeceksiniz.

Türk Vatandaşlığı Başvuru Şartları Nelerdir?

Türk vatandaşlığının kazanılması iki şekilde düzenlenir: doğumda veya daha sonra satın alarak. Türkiye, doğum yerine göre vatandaşlık kazanma hakkını benimsememiştir. Dolayısıyla Türkiye’de doğmuş olmak vatandaşlık açısından herhangi bir hak sağlamayacaktır. Doğumda vatandaşlık akrabalık esasına dayalıdır. Bir kişi ancak anne ve babasından biri Türk vatandaşı ise doğumda Türk vatandaşı olabilir. Türk anne veya babanın çocuğu otomatik olarak Türk vatandaşıdır. Ancak, anne ve/veya babası Türk vatandaşı olup da 18 yaşını doldurana kadar nüfus müdürlüklerine kaydı yapılmamış olan yetişkinler, yapılan inceleme sonucunda Türk vatandaşlığını kazandığına Bakanlıkça karar verilmesi halinde Türk vatandaşı olarak kaydedilebilir.

Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye, dünyanın yaşamak için en elverişli ülkelerinden biridir. Ülke zengin bir kültüre sahiptir ve Türk insanı misafirperverliği ile ünlüdür. Ülke ayrıca metropol alanlara yatırım ve turizmdeki çekiciliği açısından da bir çekim merkezidir.

Bunlar, yabancıların Türkiye’ye yerleşmeyi tercih etmelerinin başlıca nedenlerinden bazılarıdır. Ülke, profesyonel bir kariyer ve potansiyel bir emeklilik yeri olarak fırsatlar sunuyor. Bununla birlikte, hayatın hangi aşamasında olursanız olun, Türkiye’nin kendinizi evinizde hissedebileceğiniz bir yer olduğunu düşünüyorsanız, dikkate alınması gereken birçok şey var. Yeni başlayanlar için, Türk vatandaşlığına nasıl başvurulur?

Türk Vatandaşlığı Kanununda belirtilen şartları yerine getiriyorsanız, ilgili makamın kararı ile Türk Vatandaşlığını kazanabilirsiniz. Ancak belirtilen şartları yerine getirmeniz mutlak vatandaşlık hakkı sağlamaz. Türk vatandaşlığı başvuru şartları ne diye merak edenler için aşağıdaki maddeler sıralanabilir;

‣ Türkiye’de kimlik belgesi ile veya ikametgâh olarak 5 yıl kesintisiz ikamet ediyorsanız Türk vatandaşlığına başvurabilirsiniz. Ancak Türkçe bilme, güzel ahlak ve genel sağlık açısından tehlike oluşturabilecek bir hastalık tanısı almamış olma gibi ek şartlar da aranır.

‣ Bir Türk vatandaşı ile en az 3 yıllık evli iseniz ve evliliğiniz devam ediyorsa Türk vatandaşlığına başvurabilirsiniz. Başvurunuzdan sonra eşinizin vefatı halinde artık aile birliği şartı aranmaz.

‣ 400.000 Dolar üzeri Gayrimenkul satın alımı ile Türk Vatandaşlığı alabilirsiniz.

‣ Türk Vatandaşlığı Kanunu, istisnai vatandaşlığın kazanılmasına ilişkin hükümler de içermektedir. Milli güvenlik ve kamu düzeni açısından herhangi bir tehdit oluşturmamak kaydıyla İçişleri Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulu kararı ile Türk vatandaşlığını kazanabilirsiniz.

Türk Vatandaşı Olma Yöntemleri

Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı farklı yatırım türlerinde mevcuttur. Bunlar, mülk edinme, sermaye transferi veya iş yaratmayı içerir. Süreci tamamlamanın ve pasaportlarınızı almanın genellikle üç ila dört ay sürdüğünü bilinmektedir.

Gayrimenkul edinimi en popüler yatırım seçeneklerinden biridir. Türk emlak piyasası büyürken, birçok yabancı yatırımcı Türkiye’de yatırım yapmak veya oturmak için ev satın almayı tercih ediyor.

Türk vatandaşları için istihdam yaratmak, Türkiye’de vatandaşlık almanın bir başka yoludur. Temel şart, en az 50 Türk insanı istihdam etmektir.

Dilerseniz Türk pasaportu almak için sermaye transferi yolunu da kullanabilirsiniz. Minimum sermaye yatırım tutarı 400.000 ABD dolarıdır. Devir, bir Türk bankasında mevduat, devlet tahvillerine katkı veya fon hissesine yatırım olarak tamamlanabilir.

Türkiye, ait olduğunuz ülkeden bağımsız olarak çifte ve çoklu vatandaşlığa izin vermektedir. Menşe ülkenizin eski pasaportundan vazgeçmenize gerek yoktur. Bu nedenle, Türkiye’de yatırım yaparken kendi ülkenizde kalmak istemeniz sizin için bir avantajdır.

Birçoğunun sorduğu en büyük soru askerlik yapmak zorunda olup olmadığıdır. Kanun, 20 ile 41 yaş arasındaki her erkek vatandaşın askerlik görevini yapması gerektiğini belirtmektedir. Ülkenizde askerlik yaptıysanız, belgelerinizi göstererek Türk askerliğinden muaf olabilirsiniz. 22 yaşından sonra vatandaşlık başvurusunda bulunursanız askerlikten muaf olursunuz.

Gayrimenkul Alımı ile Türk Vatandaşlığı

Son yayınlanan kanun ile Türkiye’de vatandaşlık ile gayrimenkul alımı mümkün hale gelmiştir. Vatandaşlık almak isteyen yabancılar 400.000 Dolar değerinde gayrimenkul edindiğinde, ayrıca 400.000 dolar Ziraat bankasında döviz bozdurduğunda, gayrimenkul alımını tamamladıktan sonra vatandaşlık başvurusu yapabilecektir. Vatandaşlık başvurusu doğru yapıldığında gayrimenkul ile vatandaşlık alımı mümkün olacaktır.

Türk Vatandaşlığı Başvurusu İçin Hangi Evraklar Lazım?

Hukuk büromuza vekaletname çıkartmanız durumunda gerekli tüm evraklar tarafınıza bildirilir ve evrakların çıkartılması hususunda hukuki destek sağlanır. Türk Vatandaşlığı başvurusu için gerekli evraklar;

-Başvuru formu,

-3 adet fotoğraf,

-Noter onaylı tercüme edilmiş pasaport,

-Doğum ile vatandaşlık alınacak ise doğum belgesi,

-Sağlık kurulu raporu,

-Gelir durumunu ispat eden evraklar,

-Gün sayım belgesi,

-Ziraat bankasından alınacak döviz bozdurulduğuna dair evrak,

-İkametgah izni var ise izin belgesi,

-İlgili işlemlere ödenen harç makbuzu.

Türk Vatandaşı Olmanın Avantajları

Son yayınlanan kanun ile Türkiye’de vatandaşlık ile gayrimenkul alımı mümkün hale gelmiştir. Vatandaşlık almak isteyen yabancılar 400.000 Dolar değerinde gayrimenkul edindiğinde, ayrıca 400.000 dolar Ziraat bankasında döviz bozdurduğunda, gayrimenkul alımını tamamladıktan sonra vatandaşlık başvurusu yapabilecektir. Vatandaşlık başvurusu doğru yapıldığında gayrimenkul ile vatandaşlık alımı mümkün olacaktır.

Türk Vatandaşlığı Başvuru Danışmanlık – Mersin

Hukuk büromuz her türlü yol ile alınacak Türk Vatandaşlığı Başvurusunda hukuki hizmet vermektedir. Ayrıca yabancılara yapılacak hizmetlerde iş ortaklığı kurmaktayız. Vatandaşlık başvuru özel bir alan olup muhakkak konusunda uzman personelimizden destek almanız gerekmektedir.Türk Vatandaşlığı Başvuru Danışmanlık 2023 – Mersin olarak en kısa sürede vatandaşlık başvurunuzu tamamlıyor ve vatandaşlığınızı alıyoruz. Vatandaşlık işlemleri için gerekli zamanı sağlamak için ise oturma izni uzatma işleminin yapılması gerekmektedir. Oturma izni uzatma işlemi hakkında daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara