Yabancı Mahkeme Kararlarının Türkiye’de Tanıtılması Nasıl Sağlanır?

Yabancı Mahkeme Kararlarının Türkiye'de Tanıtılması Nasıl Sağlanır?

Yabancı Mahkeme Kararlarının Türkiye de Tanıtılması Nasıl Sağlanır?

Türkiye uluslar arası hukuk alanına tabi olmasından dolayı yurt dışındaki mahkeme kararlarının Türkiye’de tanıtılması uluslar arası hukuk kuralları kapsamında geçerlidir. Yurt dışında açılan davaların Türkiye’de işlerlik kazanması için öncelikle yurt dışındaki görülen davanın mahkeme kararlarının uluslar arası hukuk kapsamında değerlendirilmesi gerekiyor. Değerlendirilen mahkeme kararlarının Türkiye’de işlerlik kazanması ve tanıtılması için öncelikle ilgili ülkenin dilinden Türkçe ‘ye çevrilmesi gerekiyor.

 

Yapılacak olan çeviri işlemlerinin de profesyonel bir çeviri şeklinde olması gerekiyor. Çeviri işleminin de sona ermesinden sonra Türkiye’deki yargısal içtihatlar nezdinde yabancı ülke mahkeme kararları gerekli değerlendirmelerini yapılıyor. Türkiye’deki gerekli incelemelerden sonra uluslar arası hukuk çerçevesinde ele alınan mahkeme kararları Türkiye’de tanıtılmasına onay veriliyor.

Usulsüz Kararların Reddi

Uluslar arası mahkeme kararlarının Türkiye’de tanıtılması işlemi neticesinde tanıtılma işleminin yanı sıra mahkeme kararlarında herhangi bir usulsüz durum söz konusu olduğunda bu mahkeme kararları Türkiye tarafından reddedilerek geri gönderiliyor. Geri gönderme işleminden sonra yabancı mahkeme kararlarının Türkiye de tanıtılması için yabancı mahkemeler kararı yeniden değerlendirerek gerekli düzenlemeleri yaparak yeniden Türkiye’ye gönderebiliyorlar. Türkiye’nin reddettiği tarihten itibaren yeniden düzenlenmesi için 30 günlük süre söz konusu. Bu süre zarfı içerisinde düzenlenmeyen kararlar tam anlamı ile hukuksal anlamda düşüyor. Yeniden düzenleme neticesinde mahkeme kararları Türkiye tarafından yeniden değerlendirilerek usulsüz bir durum söz konusu yoksa kabul ediliyor ve tanıtılma işlemleri başlıyor. Bu süreç uluslar arası hukuk nezdinde uzunca bir süreyi alabiliyor.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara