Anlaşmalı Boşanma Davasının Şartları Nelerdir?

Anlaşmalı Boşanma Davasının Şartları Nelerdir?

Anlaşmalı Boşanma Davasının Şartları Nelerdir?

Anlaşmalı boşanma davasının şartları nelerdir; Türk medeni kanunu üzerinden prosedüre uygun şekildeanlaşmalı boşanma davası başlatmakiçin tarafların her ikisinin de evliliği sonlandırmayı kabul etmesi gerekmektedir. Hakimin tarafları bizzat dinlemesiyle boşanma davası başlatılacak ve anlaşma kurallarına uyulduğu takdirde tek celsede evliliğin sonlandırılması kanun nezdinde kabul görecektir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?

Anlaşmalı boşanma davası; eşlerin her ikisinin de boşanmayı kabul etmesidir. Aynı zamanda tarafların asliye mahkemesine birlikte çıkması,velayet,nafakave mal paylaşımı ile ilgili bütün maddi ve manevi nedenleri kendi aralarında çözmüş olmalarıdır. Bir sözleşme hazırlayarak bu sürecin başlatılması mümkün olabilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davasının şartları nelerdir; öncelikle şartlardan ilki her iki tarafında mahkemeye çıkmasıdır. Aynı zamanda mahkemeye verilen dilekçede de her iki tarafın imzası olması gerekmektedir. Bunlarla birlikte, mahkeme sürecinde de hiçbir anlaşmanın bozulmaması, itiraz edilmemesi ve taraflardan birinin boşanmadan caymaması şartı bulunmaktadır. Eşler birlikte mahkemeye başvurmalı ve birlikte mahkemeye çıkma kanununa da uymalıdır.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Tarafların Tutumu

Anlaşmalı boşanma davasının şartları nelerdir; Anlaşmalı boşanma davasında tarafların tutumu öncelikle mahkeme kararlarına itiraz etmemek olmalıdır. Velayet, nafaka ve mal paylaşımı konularında önceden bir arabulucu avukatla görüşerek sözleşme hazırlanması sağlanabilir. Bu sürecin işlemesi için eşlerin boşanma sonrası nasıl bir tutum sergileyeceklerine, velayetin kimde kalacağına, nafakanın kime verileceğine kendi aralarında karar vermesi gerekmektedir. Her konuda anlaşılmış ve iki tarafta boşanmaya tabii olmuşsa, boşanma tek celsede tamamlanacaktır. İtiraz edilmesi ve yeni teklifler sunulması durumunda mahkeme bu karara karşı tarafın cevabını bekler. Karşı taraftan da itiraz gelir, ortak bir noktada buluşulmazsa davaçekişmeli boşanma davasıolarak sürdürülecektir.

Anlaşmalı Boşanma Dava Açılması

Anlaşmalı boşanma davasının şartları nelerdir; anlaşmalı boşanma davasında öncelikle Türk Medeni Kanun’un 166. Maddesi üzerinden değerlendirme yapılmaktadır. Bu süreçte tarafların kendi aralarında anlaşmış, boşanmayı kabul etmiş olması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davası dilekçesi hazırlanarak her iki tarafında evlilikleri sürecinde ikamet ettikleri adrese başvurmaları gerekmektedir.

Anlaşmalı sürecin devam etmesi için itiraz olmadan ve her iki tarafta dava tarihinde mahkeme salonunda bulunarak sürecin tamamlanmasını sağlayabilir. Aynı zamanda mahkemede dava açmak için ‘’ Sevgi ya da aşkın bitmesi ’’boşanma davası nedeni olarak kabul edilemez. Anlaşmalı boşanma davası açmak için ‘’ Şiddetli geçimsizlik’’ beyanında bulunulması ve tarafların bu nedenle boşandığını mahkemeye bildirmesi gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Kanunları

Medeni Hukuk 166. Maddesi üzerinden kanunların incelenmesi ve her iki tarafında boşanmaya kabul olması durumunda süreç başlar. Boşanma konusu ve sebepleri dilekçe ile asliye mahkemesine verilir. Bundan sonraki aşamada mahkeme süreci başlatılacaktır. Ancak avukat temsil ve eşlerin mahkemede kendini açıklaması da kanunlar içinde yer almaktadır. Kanun nezdinde evliliğin bitirilmesi nedenleri mantıklı bir kanun zemini üzerinde incelenir.

Eşlerin en az 1 yıl evli kalmış ve aynı evde yaşamış olması gerekmektedir. Mali sonuçlar ve çocukların durumu hakkında düzenlemeler yapmış olmalıdır.Çocukların menfaatleri göz önünde tutularak velayet kararı verilmelidir.Anlaşma bozulmayacak şekilde bir sözleşmede her iki tarafın imzasını taşımalıdır. Hakimin yapılan düzenlemeleri uygun bulması gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Arabulucu

Anlaşmalı boşanma davasının şartları nelerdir; anlaşmalı boşanma davasında dilekçede eşlerin hangi nedenlerden kaynaklı boşanmak istediklerini açıkça yazması gerekmemektedir. Dava kanunları üzerinden ‘Şiddetli geçimsizlik’’ beyanında bulunmaları yeterli olacaktır. Ancak arabulucuya danışarak süreç için, kanun çerçevesindeki haklarını önceden takip edebilmesi sağlanabilir. Mal paylaşımı, velayet ve nafaka mahkemenin zaten vereceği karar üzerinden değerlendirilerek tarafların çekişmeli boşanma davasına gitmeden anlaşması sağlanacaktır. Temel tür olarak şiddetli geçimsizlik nedenine dayanarak dava sürecinin devam ettirilmesi bu şekilde sağlanacaktır.

Tunç Sudi Tol Boşanma Avukatı

Boşanma avukatı, arabuluculuk ve delil toplama işlemleri yaparak hem anlaşmalı hem de çekişmeli boşanma davalarına bakabilmektedir. Profesyonel bir şekilde medeni hukuk çerçevesi üzerinden müvekkilin bilgilendirilmesi, dava dosyasının hazırlanması, sözleşme ve delil işlemlerinin tamamlanması sağlanacaktır. Bu süreçte alanında uzman olan avukatlarla işbirliği yaparak hem anlaşmalı hem de çekişmeli boşanma davaları için başvuru yapabilirsiniz. Boşanma davasının açılımından bitişine kadar sizinle gerekli olan bilgiler paylaşılacaktır.

PekiAnlaşmalı Boşanmaya Karşı Taraf Gelmezse Ne Olur?Gelin ne olacağına bakalım…

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara