Nafaka Nasıl Hesaplanır?

Nafaka Nasıl Hesaplanır? Nafaka bir kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilere mahkeme kararı ile belirtilen yardımı yapmasına denmektedir. Boşanma davalarında nafaka birden çok etmen dikkate alınarak hakim tarafından belirlenmektedir.

Nafaka Neye Göre Hesaplanır?

Boşanma davasında nafaka miktarı belirlenirken;

  • Nafaka ödeyecek kişinin ekonomik durumu
  • Nafaka alacak kişinin ekonomik durumu
  • Nafaka bağlanması gerektirecek kişinin ihtiyaçlarının boyutu
  • Nafakaya konu davanın durumu dikkate alınmaktadır.

Uygulamada nafaka bağlanmadan önce mahkeme tarafından sosyal ekonomik araştırma için bir kamu görevlisi atanmaktadır. Bu kamu görevlisi taraflar ile görüşmeler yaparak nafaka verilmesinin uygun olup olmadığını, talep edilen ihtiyaçların gerçek olup olmadığının tespitini yapmakta ve bir rapor hazırlamaktadır. Mahkemelerde bu raporu esas alarak nafakaya hükmetmektedir.

Nafaka nasıl hesaplanır konusu içerisinde örnek olarak iştirak nafakası talep eden çocuk örnek gösterilebilmektedir. İştirak nafakası hesaplanırken çocuğun eğitim harcamaları dikkate alınır. Örneğin çocuğun okul ücreti burada nafakanın belirlenmesinde en önemli etkendir.

Yine nafaka nasıl hesaplanır konusu içerisinde örnek olarak yardım nafakası talep eden eş örnek gösterilebilmektedir. Yardım nafakası hesaplanırken eşin kira da oturup oturmadığı, zorunlu bir sağlık giderinin olup olmadığı dikkate alınır. Örneğin eşin kalıcı bir hastalığı ve zorunlu bir sağlık gideri var ise burada nafakanın belirlenmesinde en önemli etkendir.

nafaka-neye-gore-hesaplanir-tuncsuditol

Anlaşmalı Boşanmada Nafaka Nasıl Hesaplanır?

Anlaşmalı boşanma davasında nafaka miktarının bir hesaplama yöntemi yoktur. Anlaşmalı boşanmada nafaka miktarı tamamen taraflarca belirlenmektedir. Uygulamada tarafların mahkeme ne kadar nafaka bağlayacak ise ortalama o miktar üzerinde tarafların anlaşma sağlamaları hayatın olağan akışına uygundur.

Çekişmeli Boşanmada Nafaka Nasıl Hesaplanır?

2023 yılında nafaka miktarları yüksek enflasyon sebebiyle biraz artacağı aşikardır. 2022 yılının sonlarına doğru nafaka miktarlarında ciddi bir artış meydana gelmiştir. Bu artışın sebebi artan maliyetlerdir. Gerek okul ücretleri, gerek sağlık masrafları gerekse gıda ve barınma masrafları artmıştır. Bu artışlar 2023 yılı nafakaları belirlenirken etkili olmaktadır.

Nafaka Nasıl Hesaplanır?

Çekişmeli boşanmada hakim nafaka miktarını tamamen özgür hür iradesi ile takdir etmektedir. Nafaka miktarının belirlenmesi için kanunda herhangi bir kıstas yoktur. Örneğin şu olursa 2.000 – 4.000 TL arası bağlanacaktır gibi bir bilgilendirme yoktur. Türk Medeni Kanunu 175. madde uyarınca hakim taraflara nafaka bağlayacaktır. Uygulamada Türkiye’de bölgeler arasında nafaka miktarları açısından farklılıklar söz konusudur.

Örneğin İstanbul da hakimlerin bağladığı nafaka ile Van ilinde hakimlerin bağladığı nafaka farklılık göstermektedir. Bu farklılığın nedeni bulunulan ilde ki ekonomik koşullardır. Fakat buradan şöyle bir mantık çıkarılmaması gerekmektedir. Yüksek nafaka bağlanması için başka ilde oturulmasına rağmen İstanbul da dava açmak… Böyle bir durumda yer yönünden yetkisiz mahkemede dava açtığınızdan davanız ret olacaktır. Nafaka davalarında da boşanma davalarında olduğu gibi yer yönünden yetkili mahkeme; Taraflar son 6 aydır beraber ikamet ettikleri yerleşim yeri yada davalının yerleşim yeridir.

Nafaka Olarak Maaşın Yüzde Kaçı?

Vatandaşlar arasında en çok karıştırılan husus nafaka için maaşın yüzde kaçına hükmedileceğidir. Maaşa icra dairesinden bir alacak için haciz konması ile nafaka miktarının belirlenmesi hususu karıştırılmaktadır. Nafaka miktarının belirlenmesinde maaş ile alakalı bir durum yoktur. Maaşın herhangi bir yüzdeliği göz önünde bulundurularak nafaka miktarı belirlenmemektedir. Hatta hiç maaş almayan eş aleyhine de nafakaya hükmedilebilmektedir.

Çocuklar İçin Nafaka Neye Göre Belirlenir?

Çocuklar için nafaka çocuğun barınma, gıda, eğitim ve diğer giderleri göz önünde bulundurularak verilmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus çoğu dosyada bölünmesi zor bir pastayı bölmektir. Bir pasta kolayca dörde bölünebilmekteyken 1 dilim pasta 4 e bölünmesi çok zordur. Maalesef günümüzde çoğu zaman yetmeyen bir asgari ücretlinin, yoksul eşine nafaka vermesi söz konusu olmaktadır. Burada zaten aslında eşin kendisine yetmeyen bir maaş söz konusudur. Fakat hakim yine de karşı tarafın zorluğa düşmesini göze alarak bir nafakaya hükmetmesi gerekmektedir. Bu sebeple çocuğun masrafları her ne kadar nafakanın belirlenmesinde etkili olsa da, çoğu zaman çocuğun gerçek ihtiyaçlarını karşılayabileceği kadar nafaka hakimler tarafından bağlanamamaktadır.

Peki Asgari Ücretli Ne Kadar Nafaka Öder? Gelin öğrenelim. Detaylı bilgi almak ve bizlere ulaşmak için buraya tıklayınız.

“Nafaka Nasıl Hesaplanır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara