Pozcu Ceza Avukatı

Pozcu Ceza Avukatı: Genel ve özel ceza kanunu kapsamında iki dalda incelenmekte olan ceza hukuku, ceza mahkemesi tarafından yürütülerek toplumun huzur ve refahına yönelik kanunları uygulamaktadır. Pozcu ceza avukatı, ceza hukuku çerçevesinde müvekkilin bilgilendirilmesi, duruşmada temsil edilmesi, delil toplanması ve dosyanın mahkemeye sunulması üzerine görevini yerine getirerek sürecin tamamlanmasına destek olacaktır.

Ceza Hukuku Nedir?

Kamu hukuku alanlarından biri olan ceza hukuku, öncellikle toplumun ve bireyin refah, huzur ve eşitlik içerisinde yaşayabileceği bir ülkenin temel taşlarından birini oluşturmaktadır. Bu kapsamda, kişinin özgür iradesiyle zarar verici bir eylemde bulunması ve bunun da mesuliyetini alması zorunluluğu şart koşulmuş, bu süreç mahkemeye yansıtılarak, kişi ya da kişilerin cezalandırılması yoluna gidilmiştir. Ceza hukuku üzerinden kanunların uygulanması için kişinin suçlu olduğunun kanıtlanması ve bu suç kavramının kanunlarda yer alarak, ceza yönteminin de mahkeme sürecine dahil edilmesi durumu uygun görülmektedir. Pozcu ceza avukatı bu süreçte, sanık ve mağdur da dahil olmak üzere her iki tarafa da ‘’aynı dava olmamak şartıyla’’ danışmanlık ve avukatlık hizmeti verebilmektedir.

Ceza Hukuku Kapsamında Suç Kavramı

Pozcu ceza avukatı, kişi ya da kişilerin avukatı olarak mahkeme sürecinde danışmanlık ve savunma hizmetlerini vererek, kanunlar üzerinden değerlendirmelerinde etkili olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Kanunları üzerinden suç kavramı, kişi ya da kişilerin zarar vermek için eyleme geçmesi ya da manevi olarak bunu yapacaklarına yönelik bir delilerinin olması durumunda mahkeme sürecine yansıtılabilir. Kişinin ceza hukuku çerçevesinde değerlendirilmesi için hayata kast etmesi, kavgaya karışması, işkence ve tehdit etmesi, nitelikli dolandırıcılık yapması, çocuk istismarı ve bilişim suçlarına karışması gibi birçok alan bu alanı kapsamaktadır. Ceza hukuku oldukça geniş bir alan olup, diğer hukuk dallarından da kanun yansımalarının bulunabildiği düzenlemeler içerir.

Pozcu Ceza Avukatı Görev Tanımı

Türkiye’de avukatların kendi branşlarını seçmesi henüz yasal olarak düzenlemelere dahil olmamıştır. Ancak Hukuk fakültesinden itibaren kendilerini ceza hukuku alanında geliştirmiş olan uzmanlar, bu alanda davaları sürmekte olan ya da dava açacak olan müvekkillerine kanun nezlinde geçmekte olan yasalardan bahsetmeli ve müvekkilini bilgilendirmelidir. Bu alanda gerçekleşmekte olan mahkeme sürecinde, müvekkilini temsil etmesi ancak müvekkili yerine mahkemeye katılması durumu söz konusu değildir. Aynı zamanda Pozcu ceza avukatı delil toplaması, mahkemeye dosya sunması ve müvekkilini duruşma sırasında savunması görevlerinden biri olurken, gözaltına alınmalarda da avukatıyla iletişime geçme hakkı bulunmakta olan bir mesleki alandır.

Ceza Hukuku Mahkeme Süreci

Ceza hukuku mahkeme süreci, suçun boyutuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda suçun boyutu ve kanıtlanma sürecine de bağlı olarak, delilerin toplanması, olay yeri inceleme ve tanıkların ifadesi bağlamında da duruşma ertelenebilmekte, bu süreç her zaman tahmin edilememektedir. Sürecin ilerleyişi tamamen müvekkil, avukat, savcılık ve tanıklara bağlı olarak bazı durumlarda çok kısa sürebilirken, bazen suçun kanıtlanamaması durumlarında ise yeni inceleme süreçleri başlatılarak zamanda farklılıklar oluşabilir. Pozcu ceza avukatı bu süreçte gerekli olan bütün ilerlemeleri ve geçerli olan yasaları müvekkiliyle paylaşarak, süreç hakkında kesin bir şey söyleyemez, bu meslek etiği açısından doğru bulunan bir davranış olamaz.

Pozcu Ceza Hukuku Ve Danışmanlık

Ceza hukuku alanında uzmanlaşmış olan avukat kadrosuyla, müvekkillerin bu süreçte destekçisi olacak olan hukuk bürosu, boşanma, miras, gayrimenkul, iş ve ticaret hukuku alanında da destek olacaktır. Aynı zamanda bilişim hukuku, ceza hukuku ve inşaat hukuku üzerinde de uzmanlaşmış olan avukatlarla çalışılarak, sürecin kolay bir şekilde atlatılması için iyi avukatlarla görüşülmesine yer verilecektir. Büro üzerinden irtibat kurularak, Türkiye’deki en iyi avukatlarla görüşme ayarlanabilir, dava ve duruşma süresinde avukatlardan danışmanlık ve hukuki alanla ilgili hizmetler alınabilir. Aynı zamanda dilekçe hazırlanması, dosya sunulması, sözleşme yazılması alanlarında da hukuki dallara göre müvekkillere ayrıcalıklı hizmet verilecek ve süreç kolay bir şekilde tamamlanacaktır.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara