Boşanma Davasında İlk Duruşmada Hakim Ne Sorar?

Boşanma davasında ilk duruşmada hakim ne sorar; işte cevapları…

Boşanma Davasında İlk Duruşmada Hakim Ne Sorar?

Türk medeni hukuku çerçevesinde boşanma davalarında özellikle hakim boşanmanın çeşidine göre sorularını farklı yönlendirebilir. Çekişmeli boşanma davası ve anlaşmalı boşanma davasının anlaşılması için tarafların evliliği sonlandırma nedenlerini beyan etmeleri istenecektir. Daha sonraki evrede maddi ve manevi durumlar üzerine sorular yöneltebilmektedir.

Boşanma Davasında Hakim Neye Dikkat Etmektedir?

Boşanma davasında ilk duruşmada hakim ne sorar; boşanma davasının nedeni davanın da sürecini etkilemektedir. Hakim, evliliğin sonlandırılmasını gerek görmek için tarafların emin olmasını aynı zamanda nedenlerini mahkemeye bildirirken çelişki içinde kalmadıklarına dikkat etmektedir. Maddi ve manevi durumları boşandıktan sonra tarafların nasıl idame edeceği, çocuk varsa velayeti ve çocuğun bu durumdan nasıl etkilendiğini incelemek için özel sorular yöneltebilmektedir. Türk medeni hukuku çerçevesinde değerlendirilecek bu durumlarda tarafların talepleri ve sorumlulukları üzerinden neler yapacağını aynı zamanda davanın aydınlatması açısından eşlerin kusurlarının da mahkeme huzurunda söylenmesi talep edilecektir. Manevi ve maddi tazminat, hak ve özgürlük talepleri de beyan edilebilir.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Hakim ne Sorar?

Anlaşmalı Boşanma davasında ilk duruşmada hakim ne sorar; Tarafların ilk duruşmaya gelerek kendilerini bu boşanmaya kabul göstermek zorunlulukları vardır. Herhangi bir zorlama ve tehdit altında kalmadan her iki tarafında kendi rızasıyla boşanmak istediği bildirilmelidir. Boşanma davasında hakimin öncelikle dikkat edeceği nokta ‘’ Özgür iradedir.’’ Bundan sonraki aşamada eşlerin boşanma protokolüne uygun olması, boşanma sonrası kendi aralarında maddi ve manevi değerlendirmeleri yaparak, kimsenin mağdur olmadan bu işlemin tamamlanacağını görmesi gerekmektedir. Bu taraflar arası değil aynı zamanda çocuk için de önemli bir noktadır. Velayet, nafaka ve mal mülk paylaşımında tarafların anlaştığı mahkemeye bildirilmelidir.

Çekişmeli Boşanma Davasında Hakim Ne Sorar?

Çekişmeli Boşanma davasında ilk duruşmada hakim ne sorar; Eşlerin evliliklerini sonlandırmak istemelerinin neden Medeni hukuk çerçevesinde 166. Madde hususlarına dayanarak incelenecektir. Çekişmeli davalarda M.H.K. üzerinden 161. Madde ve 166. Madde arasındaki, hayata kast, akıl hastalığı, haysiyetsiz hayat sürme, aldatma, hakaret ve gurur kırıcı hareketlerde bulunma, taraflarda birinin evi terk etmesi durumları da ön plana alınarak hakim sorular soracaktır.

Yalan protokol üzerinden taraflardan tehdit altında kalanın korunması, boşanma için yeterli nedenlerin görülmesi ve tarafların evlilik kurumuna zarar veren davranışlarda bulunmasını dikkate almaktadır. Delillere, şahitlerin ve tarafların beyanlarına yönelik sorular sorarak, sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesinde büyük bir rol oynamaktadır.

Boşanma Davasında Hakim Süreci Nasıl Değerlendirir?

Boşanma davasında hakim eşlerin boşanma taleplerini medeni hukuk çerçevesinde değerlendirmektedir. Örneğin eşlerin evliliklerini sonlandırma nedeni ‘’ Sevgi veya aşkın bitmesiyse’’ bu bir neden olarak görülmemektedir. Medeni hukuk somut nedenleri önemsemekte ve eğer taraflar huzurlu hissetmeme ya da sevginin kalmaması nedenleri öne sürerse buna karşın hakim süreci değerlendirmeye almayabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında ‘’Şiddetli geçimsizlik’’ nedeni üzerinden evdeki yaşamın zedelenmesi örneğin erkeğin ev işlerine ve eve yardımcı olmaması, çocukla ilgilenmemesi aynı zamanda evine gelmemesi de anlaşmalı boşanma nedeni olarak görülebilir. Çekişmeli boşanma davalarında hakaret, şiddet ve cinsel taciz nedenleri de göz önünde bulundurulacaktır.

Boşanma Davasında Hakim Çocukla Konuşur Mu?

Boşanma davasında ilk duruşmada hakim ne sorar; Boşanma davasında aile sadece eşler değil aynı zamanda çocuk da bir parçası olduğu için mahkemede buna da önem verilmektedir. Çocuğun konuşabilecek ve kendini ifade edebilecek yaşta olması durumunda eğitimi, ruh sağlığı ve psikolojisine yönelin soruları hakim sorabilmektedir. Güvenlik konusu, çocuğun ebeveynlerinden hangisinde kalmak istediği aynı zamanda anne ve babasının ayrılmasına bakış açısı da hakim tarafından değerlendirilecek hususlar arasında yer almaktadır.

Boşanma Davası Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boşanma davası açılırken dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlisi protokole uyup uyulmadığıdır. Tarafların çekişmeli ya da anlaşmalı boşanma davaları üzerinden nedenleri belirtmesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda hakimin sorularına çelişkili ve tutarsız cevaplar vermek davanın seyrini değiştireceği için boşanma avukatından hukuki danışmanlık almak süreci daha da kısaltabilir. Çekişmeli boşanma davasında tehdit ve zorlamalar, anlaşmalı boşanma davasında irade dışı karar vermek zorunda kalmalar da hakimle paylaşılmalıdır. Hukuki sistem üzerinden hak ve adaletin sağlanması için duruşma süreci oldukça önemlidir.

Peki Boşanma Davası Açıldıktan Sonra Ne Zaman Başlar? Gelin öğrenelim.

Boşanma davası hakkında daha detaylı bilgi edinmek için, boşanma davaları hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını derlediğimiz

“50 Soruda Boşanma Davaları” konulu

makalemizi ziyaret edebilirsiniz.

“Boşanma Davasında İlk Duruşmada Hakim Ne Sorar?” üzerine 2 yorum

  1. Selamlar adım sema ben eşimle 8 yıllık ayrıyız ayrıca ortak bır yanımız olan bı tane kızımız var 12 yaşında boşanma davası açmak istiyorum yardımcı olur musunuz maddi ve manevi hiç bir şekilde yardımcı olmadı nafaka da istemiyorum

    Yanıtla

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara