Kaza Yaptım Ne Yapmalıyım?

Kaza yaptığınızda aklınıza ilk gelen soru büyük ihtimalle “Kaza yaptım ne yapmalıyım?” olmuştur. Beklenmedik bir anda gerçekleşen trafik kazaları, herkes için stresli ve karmaşık süreçler yaratabilir. Bu durumda atılması gereken adımları bilmek, hem maddi hem de manevi zararlarınızı en aza indirgeyecek önemli bir bilgidir. İster kusurlu ister kusursuz olun, aracınızın değer kaybından sigorta kapsamına kadar kaza anında ne yapmanız gerektiği ile ilgili bir dizi konuyu derinlemesine ele alacağız. Karşı tarafın para talep etmesinden tutun da, ehliyetsiz sürücülerin ve sigortasız araçların neden olduğu kaza durumlarında ne yapılması gerektiğine, bu yazımızda adım adım yanıt veriyoruz. Ayrıca, sigortasızken karşılaşabileceğiniz senaryolar üzerine bilgi vereceğiz ve tazminat almak için yapmanız gerekenleri açıklayacağız. Bu bilgiler ışığında, yaşadığınız olayın üstesinden gelmeniz için gerekli yolları aydınlatacağız.

Kaza Yaptım Ne Yapmalıyım?

Kaza, beklenmedik bir anda hayatımıza girebiliyor ve “Kaza yaptım ne yapmalıyım?” sorusu akıllara hemen düşüyor. Panik yapmadan atılacak adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Öncelikle Kendi Güvenliği Sağlayın: Öncelikle, kaza yerini güvenli hale getirin. Dört yananı açın ve gerekiyorsa trafik işaretleriyle diğer sürücüleri uyarın.
 • Yanınızdakilerin Sağlık Durumunu Kontrol Edin: Herkesin sağlık durumunu kontrol edin, gerekirse 112’yi arayarak ambulans çağırın.
 • Kaza Tespit Tutanağı düzenleyin: Diğer taraf ile birlikte kaza tespit tutanağı doldurun. Bu, sigorta şirketleri için önemli bir belge niteliğindedir.
 • Emniyet ve Sigorta Bilgilerini karşılıklı alın ve verin: Karşı tarafın kimlik, emniyet ve sigorta bilgilerini alın.
 • Kazanın Fotoğrafını Çekin: Kaza yerinin ve zarar gören araçların fotoğrafını çekin. Bu, ilerleyen süreçte delil olarak kullanılabilir.
 • Şahit olan varsa şahit Bilgilerini Toplayın: Şahitlerin iletişim bilgilerini toplayın.
 • Aracınızı güvenli bir şekilde çekici ile kaldırın: Aracı yolun ortasında bırakmamak, yeni kazalara mahal vermemek için önemlidir.
 • Sigortayı Bilgilendirin: “Kaza yaptım ne yapmalıyım?” diye düşündüğünüzde, hatırlamanız gereken bir diğer önemli adım, 10 gün içinde kasko veya trafik sigortanızı bilgilendirmek olmalıdır. Trafik Sigortası Genel Şartlarına B/1-a göre; “a) “Bu sözleşmeye göre, sorumluluğunu gerektirecek bir olayı, haberdar olduğu andan itibaren on gün içinde sigortacıya ihbar etmek, kendisine yöneltilen istemi ise, derhâl sigortacıya bildirmek,”  zorundadır. Aksi halde hak kayıpları yaşamanız mümkün olacaktır. Sigorta bilgileri, kaza tespit tutanağı, kaza fotoğrafı ile birlikte eksper ataması yapın. Eksper ataması sonrasında ekspertiz raporu düzenlettirin. Raporda mutabık kalınması durumunda aracınız tamiri için onay verin. 

Bu adımları dikkatlice takip etmek, “Kaza yaptım ne yapmalıyım?” sorusuna karşı sakin ve etkili bir eylem planını devreye sokmanızı sağlayacaktır.

Kaza Yaptım Araç Değer Kaybı Davası

Aracınızda bir kaza meydana geldiğinde, yaşanan üzücü olayın ardından karşılaşabileceğiniz sorunlardan biri de aracınızın değerinde meydana gelen düşüştür. Peki, “Kaza yaptım ne yapmalıyım?” diye düşünüyorsanız ve aracınızda değer kaybı yaşandıysa ne yapmanız gerektiğini bilmek önemlidir. İşte bu noktada araç değer kaybı davası devreye girer.

 • Kaza Sonrası Değeri : Her kaza, aracınızın değerinde bir düşüşe sebep olur. Bu durum, özellikle ikinci el piyasasında belirginleşir. Bu değer kaybı aracın kazalı hallerinin değeri ile kazasız hallerinin değerinin aritmetiği alınarak hesaplanır. 
 • Hak Talebi : Araç değer kaybı, Türk hukukunda tanınan ve tazmin edilebilen bir haktır. Eğer kaza sizin hatanız olmadıysa, yada daha az hatalıysanız değer kaybı için dava açabilirsiniz.
 • Dava Süreci : Dava açmadan önce, bir eksper raporu alarak aracınızın kaza öncesi ve sonrası değerini tespit etmek ve aradaki fark için sigorta şirketine başvurmak bir yoldur. Fakat belirsiz alacak davası açarak da sigortadan değer kayıplarınızı alabilirsiniz. Değer kaybı davaları teknik davalar olup muhakkak uzman bir sigorta avukatından hukuki destek alınması gerekmektedir. 

“Kaza yaptım ne yapmalıyım?” sorusuna yanıt olarak, eğer bir değer kaybı yaşanmışsa, ilgili sigorta şirketine veya yargı mercilerine başvurarak hakkınızı aramalısınız. Unutmayın, muhataplarınızla iletişimde net ve belgeli bilgiler sunmak, süreci lehinize çevirecektir.

Kaza Yaptım Suçlu Benim Ne Yapmalıyım?

Kaza yaptığınızda suçlu sizseniz, almanız gereken bazı önemli adımlar vardır. İçinizde “Kaza Yaptım Ne Yapmalıyım?” sorusu yankılanmaya başlamış olabilir. Doğru adımları izleyerek bu durumun üstesinden gelmek mümkündür.

 • Hemen Sakin Olun: Sigortanız olduğu için panik yapmadan, güvenli bir şekilde olay yerini değerlendirin.
 • Sağlık Güvenliği: Öncelikle herhangi bir yaralı olup olmadığını kontrol edin ve gerekirse acil yardım çağırın.
 • Trafik Güvenliğini Sağlayın: Aracınızı güvenli bir bölgeye alarak, diğer sürücüler için tehlike oluşturmadan işaretleyin.
 • Bilgi Alışverişi Yapın: Karşı tarafın iletişim bilgilerini ve araç bilgilerini not edin. Kusurlu olduğunuz için kendi sigorta bilgilerinizi karşı tarafa verin.
 • Polis Bildirimi: Yaralanmalı yada ölümlü bir kaza ise derhal polise bildirin ve rapor tutturun. Yeni kanunlara göre yaralanma yada ölüm yoksa polis gelmeyecektir. Sadece maddi hasarlı bir kaza ise polis çağırmayın.
 • Karşı tarafa iletişim bilgilerinizi verin ve yardımcı olmaya çalışın: Kaza herkesin başına gelebilen bir talihsizliktir. Bu sebeple kusurlu da olunsa kusursuzda olunsa bir noktada anlayışla karşılanması gerekmektedir. Bu sebeple karşı tarafa mümkün olduğuna yardımcı olun. Zararını karşılayabilmesi için sigorta ve kasko bilgilerinizi verin. 

Unutmayın ki, “Kaza Yaptım Ne Yapmalıyım?” diye sorulduğunda alınacak ilk aksiyonlar oldukça önemlidir. Trafik kazalarında suçlu taraf olmak, ileride karşınıza çıkabilecek hukuki süreçler için doğru bilgilerin derlenmesini ve iletişimin açık olmasını gerektirir. Mümkünse hukuki danışmanlık almanız, bu süreçte size rehberlik edecek ve gerekli adımları atmanıza yardımcı olacaktır.

Trafik Kazası Yaptım Karşı Taraf Suçlu

Kaza yaptım ne yapmalıyım sorusu kazanın hemen ardından akla gelen ilk sorulardan biridir, özellikle de karşı tarafın suçlu olduğu durumlarda. İşte bu gibi bir durumda atmanız gereken adımlar:

 • Sağlık Güvenliğini Sağlayın: Kaza da herhangi bir yaralı olup olmadığını kontrol edin. 
 • Olay Yerini Koruyun: Kaza yerini değiştirmeden, aracınızı güvenli bir yere alarak trafik akışını engellememeye özen gösterin. Olay yeri fotoğraflarını çekin. 
 • Karşı tarafın bilgilerini alın: Kazada kusurunuz olmaması sebebiyle karşı tarafın bilgileri ile aracınızı yaptıracağınızdan karşı taraftan sigorta ve kasko bilgilerini isteyin. 
 • Resmi İşlemleri Başlatın: Yaralanmalı ve ölümlü bir kaza ise polis veya jandarmayı arayarak kaza raporu tutturun. Bu, karşı tarafın suçluluğunu resmiyete dökmenin ilk adımı olacaktır. Yaralanmalı yada ölümlü bir kaza değilse kaza tespit tutanağını kendiniz tutun. 
 • Tanık varsa bilgilerini alın.: Eğer mümkünse, olayı gören tanıkların iletişim bilgilerini not edin.
 • Aracınızın tamiri için aracınızı yetkili servise çektirin. Aracınızın tamiri için kaza tespit tutanağı, olay yeri fotoğrafı ve diğer belgelerle yetkili servise götürün. 

Adımları izlerken, “kaza yaptım ne yapmalıyım” endişesine kapılmadan, sakin ve düzenli bir şekilde hareket etmeye çalışın. Unutmayın, karşı tarafın suçlu olduğu trafik kazalarında haklarınızı korumanın en önemli yolu, kazayla ilgili tüm detayları eksiksiz bir şekilde toplamaktır. Böylece, sigorta şirketleri ile yapacağınız görüşmelerde ve olası bir hukuki süreçte delil olarak sunacağınız bilgi ve belgeler sağlam temellere dayanacaktır.

Kaza Yaptım Aracım Pert Oldu

Kaza anında “Kaza Yaptım Ne Yapmalıyım?” sorusu kafanızda yankılanırken aracınızın pert olduğunu fark ettiğinizde izlemeniz gereken adımlar vardır. İşte bu durumda atmanız gereken temel adımlar:

 • Güvenlik: Hemen aracın çekilmesi için bir çekici çağırın. 
 • Yetkililere Haber Verin: Ölüm ve yaralanma varsa kazayı hemen polise bildirin ve polis raporu alın. Ölüm ve yaralanma yoksa kendiniz kaza tespit tutanağı tutun.
 • Ekspertiz İşlemi yaptırın: Aracınızın hasar durumunu belirleyecek bir ekspertiz işlemi gerçekleştirilecektir.
 • Resmi İşlemler: “Kaza Yaptım Ne Yapmalıyım?” telaşına düşmeden, kaza raporu, ekspertiz sonuçları ve gereken diğer belgeleri toplamalısınız.
 • Sigorta Şirketi ile İletişime Geçin: Sigorta poliçenizi inceleyin ve hasar ihbarında bulunun.
 • Teklifi değerlendirin: Kaza sonrasında aracınızın kaskosu var ise aracınızın ikinci el emsal değerinin ödenmesi size teklif edilecek. Bu teklifi değerlendirin. Verilen teklif düşükse dava açabilirsiniz.  

Pert araç durumunda, kaza tespit tutanağı ve eksper değerlendirmesi sigorta şirketinizle görüşmeler için kritik öneme sahiptir. Kaza tespit tutanağı olmadan sigorta işlemlerinizde sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden, işlemlerin hızlandırılmasına yardımcı olması açısından, bu belgelerin tam ve eksiksiz olmasına özen gösterin.

Her adımı özveriyle takip ederek, aracınıza en doğru müdahalelerde bulunabilir ve hakkınız olan tazminatı alabilirsiniz. Unutmayın, “Kaza Yaptım Ne Yapmalıyım?” sorusu karşısında sakin kalmak ve doğru adımları atmak sizi her zaman bir adım öne geçirecektir.

Kaza Yaptım Sigortam Yok Ne Yapmalıyım?

Trafik kazası geçirdiğiniz ve ne yazık ki aracınızın sigortası yoksa, yapmanız gereken bazı adımlar bulunmakta. İşte “Kaza Yaptım Ne Yapmalıyım?” diye düşünüyorsanız, sigortasızken atmanız gereken adımlar:

Kaza Yerini Koruyun: Güvenli bir şekilde yapabiliyorsanız, kaza yerindeki durumu değiştirmemeye çalışın. Delillerin korunması önemlidir.

Polis Çağırın: Yaralanmalı veya ölümlü bir kaza ise kazadan hemen sonra arayın. Polis raporu, olası hukuki işlemler için büyük önem taşır.

Kaza Tutanağı Düzenleyin: Karşı tarafın sigortası varsa, kaza tutanağı hazırlayarak süreci başlatın. Bu belge, karşı tarafın sigortası tarafından değerlendirilecektir.

Karşı taraftan belgeleri temin edin: Kendi sigortanız yok ise karşı tarafın sigortasından aracınızı yaptırabilirsiniz. Bu sebeple karşı tarafın sigorta bilgilerini karşı taraftan temin edin. 

Hukuki Danışmanlık Alın: Bir avukatla görüşerek, trafik kazası nedeniyle karşı taraf üzerinden hak talep etme için yasal süreci başlatın. 

Unutmayın, sigortasız olmak sizi tüm haklardan mahrum bırakmaz. Ancak, “Kaza Yaptım Ne Yapmalıyım?” sorusuna sigortasızken cevap bulmak, sigortalı bir araç sürücüsüne göre daha meşakkatli bir süreçtir. Sigortalı araç sahipleri gibi kolaylıkla tazminat alma şansınız olmayabilir. Karşı taraf suçluysa, onların sigortasının bazı zararları karşılayıp karşılayamayacağını öğrenmek için adli yollara başvurabilirsiniz. Bu durumda, avukatlık hizmetlerinin önemi büyük olacaktır.

Kaza Yaptım Sigorta Karşılar Mı / Öder Mi?

Kaza yapmanın getirdiği telaşın ardından aklınıza takılan önemli sorulardan biri “Kaza yaptım, sigorta karşılar mı / öder mi?” olabilir. Bu durumda sigorta poliçenizin kapsamını dikkatle incelemek gerekmektedir. 

Genel şartlar bağlamında kaza yaptığınız durumda teminat dışı kalacak haller yoksa sigorta öder. Tabi ki burada yapılacak ödeme sigorta teminat limitleri dahilindedir. Sigorta şirketleri, poliçenizin türüne bağlı olarak çarpma, çarpılma gibi farklı kaza tiplerini farklı şekillerde ele alabilirler.

Trafik sigortası her araç sahibi için zorunlu olup karşı tarafa verilen zararları karşılar. Kasko ise opsiyonel olup, kendi aracınıza ve karşı araca sigortanın teminat limiti dışında gelebilecek hasarları da kapsar.

Kaza sonrası hasarın boyutu ekspertiz tarafından belirlenecek, sigortanın karşılayacağı tutarı belirleyecektir. Tam kapsamlı bir sigorta poliçesi, maddi hasarların yanı sıra çeşitli ek teminatları da içerebilir.

Kaza yaptım ne yapmalıyım, sigorta karşılar mı sorusuyla karşı karşıya kaldığınızda:

 • Hemen sigorta şirketinizi bilgilendirin.
 • Kaza tespit tutanağını eksiksiz doldurun.
 • Hasar tespiti için anlaşmalı servislerle iletişime geçin.

Bu adımları takip ederek, “kaza yaptım ne yapmalıyım” endişesinden sigortanızın sunduğu avantajlarla sıyrılmış olursunuz. Sigortanızın kaza anında size nasıl bir güvence sağladığını bilmeniz, bu tip durumlarda sakin ve bilinçli hareket etmenize olanak tanır.

Kaza Yaptım Sigortadan Para Alabilir Miyim?

Bir trafik kazası herkesin başına gelebilecek ani ve stresli bir durumdur. Olur da bir gün kendinizi “Kaza yaptım, ne yapmalıyım?” diye düşünürken bulursanız, haklarınızı ve sigorta poliçenizin sizi nasıl koruduğunu bilmek önemlidir. Eğer bir kaza yaptıysanız ve bir sigortanız varsa, muhtemelen sigortadan para alıp alamayacağınızı merak ediyorsunuzdur. Sigortadan para alabilmek için bir takım koşulların gerçekleşmesi gerekmektedir. Bunlar;

 • Poliçe Detayları doğru ise alabilirsiniz: Sigortadan para alabilmeniz, poliçenizin kapsamıyla doğrudan ilişkilidir. Kazanın niteliğine göre, poliçenin teminat ettiği maddeler devreye girer.
 • Kusur Durumunda daha haklıysanız alabilirsiniz: Eğer kaza sizin kusurunuzdan kaynaklanmıyorsa, sigortanız hasarı karşılamayacaktır. Kusur durumuna göre sigorta zararınızı karşılar. 
 • Teminata Aykırı Durumlar yoksa alabilirsiniz. Belirli başlı teminata aykırı durumlar bulunmaktadır. Örneğin ehliyetsiz araç sürme, alkollü araç kullanma gibi. Bu teminat dışı hallerin bulunması durumunda 
 • Hasar Tespiti yapıldıysa alabilirsiniz. Kazadan sonra aracınızın hasar tespitini ekspertiz ile yaptırmak, sigortadan alacağınız ödemenin miktarını belirleyecektir.

Unutmayın, “Kaza yaptım ne yapmalıyım?” sorusuna ilk yanıt, her zaman sağlık ve güvenliğinizi öncelikli kılmaktır. Güvenli bir yerde durun ve hemen yetkililere haber verin. Ardından, sigorta şirketinizi bilgilendirmek için harekete geçin. Kaza raporu, aracın fotoğrafları ve diğer gerekli belgeler sigorta şirketinize sunularak ödeme talebinde bulunabilirsiniz. Bu süreci hızlandırmak adına, gereken belgeleri eksiksiz ve zamanında temin etmek önem taşır. Bu şekilde sigortadan hakkınız olan desteği alabilirsiniz.

Kaza Yaptım Sigortadan Nasıl Para Alırım?

Herhangi bir trafik kazasının ardından, en çok merak edilen sorulardan biri de “Kaza yaptım ne yapmalıyım? Sigortadan nasıl para alabilirim?” olmaktadır. Sigortadan tazminat talep etme süreci, belirlenen adımları takip ederek yürütülmelidir. Kaza yapınca sigortada para alınabilmesi için bir takım işlemler yapılması gerekmektedir. Bu işlemler:

 • Kaza Tespit Tutanağı düzenleyin. Kaza tespit tutanağı okunaklı bir şekilde doğru bilgiler ile doldurun. Kazanın ardından, hemen olay yerinde karşılıklı olarak doldurulması gereken bir belgedir. Kaza tespit tutanağı olmadığı takdirde, sigortadan tazminat almak zorlaşır. 
 • Olay yerinin fotoğrafını çekin. Kusur durumunun belirlenmesi açısından olay yerinin fotoğrafının çekilmesi çok önemlidir. 
 • Sigorta Şirketi İle İletişime Geçin. Kazadan sonra en kısa sürede sigorta şirketinizi bilgilendirerek hasar ihbarında bulunun, ekspertiz ataması yaptırarak araçta oluşan maddi hasarı tespit ettirin.
 • Gerekli Belgeleri hazırlayın. Sigorta şirketinden tazminat alabilmeniz için kaza raporu, kaza tespit tutanağı, aracın hasar gördüğüne dair fotoğraflar gibi belgelerin hazır olup sigortaya sunulması gerekmektedir.

Sigorta şirketleri, hasar durumunuza göre belirli bir süreç sonrasında tazminat ödemesi yapar. Bazı durumlarda, eksper ataması yaparak aracın hasar durumunu değerlendirir ve ona göre bir ödeme planı belirler. Tazminat miktarı, poliçe kapsamınız ve hasarın büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir.

Unutmayın, her sigorta şirketin prosedürleri farklı olabileceği için, kaza yaptım ne yapmalıyım sorusunun cevabı sigortanızın detaylarına göre değişecektir. Bu yüzden poliçenizi ve sigorta şartlarınızı iyi bilmeniz önemlidir.

Kaza Yaptım Tazminat Alabilir Miyim?

Kaza yaptığınızda “Kaza Yaptım Ne Yapmalıyım?” sorusuyla ilk olarak karşı karşıya kalırsınız ve bu durumda alabileceğiniz tazminatlar merak konusudur. Trafik kazaları sonucunda tazminat hakkınızın olup olmadığını anlamak için bazı unsurları dikkate almak gerekir.

Öncelikle, kaza sonucunda yaralanma ya da mal hasarı durumunda tazminat talep etme hakkınız olabilir. Tazminat alabilmeniz için aşağıdaki şartlara dikkat etmeniz faydalı olacaktır:

 • Kusur Durumunuz daha hafifse tazminat alabilirsiniz. Zorunlu trafik sigortası bakımından daha az kusurlu yada kusursuz taraf sigortadan tazminat alabilecektir. Kasko sigortası bakımından ise kusur durumuna bakılmaksızın tazminat alınabilecektir. 
 • Teminata aykırı durumlar yoksa tazminat alabilirsiniz. Ehliyetsiz araç sürmek, alkollü araç sürmek gibi teminata aykırı hallerin varlığı halinde tazminat alınamayacaktır. Teminat dışı haller bulunmaması halinde tazminat alınabilecektir. 
 • Sigortalı veya duruma göre kaskoluysanız tazminat alabilirsiniz. Aracınızın ve karşı tarafın sigorta durumu, tazminat alabilme ihtimallerinizi etkiler. Kaza yaptım, sigortam yok ne yapmalıyım sorusu bu noktada önem kazanır.
 • Hukuki Süreç başlatırsanız tazminat alabilirsiniz. Tazminat talebinde bulunmak için kazadan sonra belli bir süre içinde hukuki işlemleri başlatmanız gerekmektedir.

Trafik kazalarında yaşanan mağduriyetleri en az seviyeye indirebilmek için “Kaza Yaptım Ne Yapmalıyım?” sorusunun yanıtlarını iyi bilmeniz ve hızlı hareket etmeniz son derece önemlidir. Unutmayın, yasal danışmanlık alarak süreci doğru yönetmek, hak ettiğiniz tazminatı almanıza yardımcı olacaktır.

Kaza Yaptım Karşı Taraf Para İstiyor

Kaza anının ardından soğukkanlılığınızı korumanız ve olayın şoku ile acele kararlar vermemeniz önemlidir. “Kaza yaptım ne yapmalıyım?” diye soruyorsanız ve karşı taraf sizden para talep ediyorsa, izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kaza tespit tutanağının doğru bir şekilde tutulduğuna emin olun. 
 • Yaralanmalı kaza ise polisten kamera kayıtlarının toplanmasını isteyin. 
 • Kazada kusurluysanız sigorta bilgilerinizi ve kasko bilgilerini karşı tarafa verin.
 • Karşı taraf sigortanızdan ve kaskonuzdan para alamıyorsa almasında yardımcı olun. 
 • Avukat tutarak danışmanlık hizmeti alın.
 • Eğer kasko ve sigortayı teminat dışı bırakan bir hal var ise ve karşı taraf para istiyorsa, ileride daha büyük yargılama giderleriyle karşılaşmamak için karşı taraf ile anlaşın. 
 • Sigorta şirketinizi bilgilendirin. Kazadan mümkün olan en kısa süre içinde sigorta şirketinizi haberdar edin. Sigorta şirketinizin olaya nasıl yaklaştığı ve ne gibi adımlar atmış olduğu konusunda sizi bilgilendireceklerdir.

Karşı tarafın para talebinde bulunması, özellikle saygın bir yaklaşım sergileyemedikleri durumlarda, karşı tarafın olayı hukuki yollardan çözmek yerine avantaj sağlamaya çalışmasının bir işareti olabilir. Bu nedenle, “kaza yaptım ne yapmalıyım?” sorusu karşısında sakin kalmak, olayı yasal yollarla çözmek ve sigorta şirketinizle koordineli bir şekilde hareket etmek en doğrusudur.

Trafik Kazası Yaptım Karşı Tarafın Sigortası Yok

Trafik kazası geçirdiğiniz ve “kaza yaptım ne yapmalıyım?” diye düşünüyorsanız, karşı tarafın sigortasının olmaması durumu ekstra bir stres kaynağı olabilir. İlk olarak, sakin kalmak ve olay yerinde yapılması gereken prosedürleri takip etmek önemlidir. İşte karşı tarafın sigortası yoksa atmanız gereken adımlar:

Sigortasız Sürücü İle İlgili Yapılması Gerekenler:

 • Karşı tarafın sigorta bilgilerini talep edin; eğer yoksa bu durumu mutlaka polis raporuna işlettirin.
 • Polis raporu ve tutanaklar hazırlandıktan sonra, bu belgelerle var ise kendi kasko şirketinizle iletişime geçin.
 • Sigortasız sürücü nedeniyle doğabilecek mali kayıplarınız için kendi kasko sigortanızı kullanabilirsiniz.
 • Kaskonuzdan aracınızı yaptırın.
 • Eğer kasko sigortanız yoksa ve karşı tarafın sigortası da yoksa hukuki yollara başvurmak gerekebilir.
 • Kaskonuz yok ise araç sahibi oluşan zarardan kendi mal varlığı ile sorumludur. Bu sebeple sigortasız sürücüye ve araç sahibine karşı genel yetkili mahkemelerde tazminat davası açın 

Unutmayın, “kaza yaptım ne yapmalıyım?” sorusuna yanıt ararken, sigortasız sürücülerle yaşanan kazalarda hukuki yardım almak sıklıkla zorunlu hale gelebilir. Bu nedenle, her zaman güncel trafik sigortası yaptırmak ve kasko poliçenizin kapsamını gözden geçirmek, olası riskleri azaltabilir.

Ehliyetsiz Kaza Yaptım Sigorta Karşılar Mı?

Ehliyetsiz bir şekilde araç kullanmak ve kaza yapmak son derece ciddi sonuçlar doğurabilir. Birçok kişinin aklında “Kaza yaptım ne yapmalıyım?” sorusu belirecektir. Bu durumda asıl merak edilen konulardan biri de kazanın sigorta şirketi tarafından karşılanıp karşılanmayacağıdır. İşte bu noktada bazı önemli detaylara dikkat etmek gerekiyor:

Sigorta poliçeleri, sürücünün yasalara uygun hareket etmesi şartına bağlıdır. Trafik Sigortası Genel şartlarında ehliyetsiz araç sürülmesi halinde zararın karşılanmayacağı belirtilir. Bu nedenle ehliyetsiz sürücüler için sigorta koruması geçerli olmaz.  Bu durum alkollü araç kullanma içinde aynıdır. Bu tür durumlar sigortayı teminat dışı bırakır. Zarar kaskodan karşılansa bile böyle bir durumda, kasko kusurlu kişiye rücu eder.

Eğer “Kaza yaptım ne yapmalıyım?” düşüncesiyle panik yapıyorsanız, unutmayın; öncelikle sakin olmak, durumu değerlendirmek ve en kısa sürede bir hukuki danışmanlık almak en doğru adımlardır. Ehliyetsiz olmanız nedeniyle yaşayacağınız hukuki sürecin detayları ve sigorta şirketinizin kapsamı hakkında bilgi almadan herhangi bir taahhütte bulunmaktan kaçının.

Alkollü Kaza Yaptım Sigorta Karşılar Mı?

Trafik kazası başımıza gelebilecek en talihsiz durumlardan biridir ve “Kaza Yaptım Ne Yapmalıyım?” diye paniklemek yerine bilgili hareket etmek çok önemlidir. Özellikle alkollü bir şekilde kaza yapmanın ardından akıllara gelen ilk sorulardan biri sigortanın hasarı karşılayıp karşılamayacağıdır.

Alkollü sürücülerin yaptığı kazalar sigorta şirketleri tarafından karşılanmaz.

Genellikle alkollü sürücülerin yol açtığı kazalarda, sigorta şirketleri hasarı karşılamaktan kaçınır. Çünkü alkollü araç kullanmak, trafik kanunlarına aykırı bir eylemdir ve sigorta şirketleri bu tip durumlarda sorumluluk kabul etmez. Dolayısıyla, alkollü kaza yapmanın bedeli genellikle sürücünün kendisine aittir. Ancak, nadir durumlarda ve özel sigorta şartlarında farklılık gösterebilir; bu yüzden poliçenin detaylarına dikkatle bakılması önem taşır.

Ayrıca, kazanın doğurabileceği hukuki sonuçlar için bir avukatla danışmanız yararınıza olacak ve mevcut durumunuzla ilgili daha net bilgilere ulaşmanızı sağlayacaktır. Kaza Yaptım Ne Yapmalıyım? sorusuna karşı proaktif olmak, zararı en aza indirmenin anahtarıdır.

Kazada Kusurlu Olsak Bile Sigorta Hasarı Karşılar Mı?

Kaza yaptım ne yapmalıyım sorusunun akıllarda canlandırdığı en önemli meselelerden biri, kusurlunun kim olduğunun tespitidir. Ancak birçok kişi, kaza anında kusurlu olmaları durumunda sigorta şirketlerinin zararları karşılayıp karşılamayacağını merak eder. İşte bu duruma açıklık getirmek gerekirse:

 • Poliçedeki Teminatlar: Kazada kusurlu olsanız bile, trafik sigorta poliçenizdeki teminatlar kapsamında bir zarar ödemesi alabilirsiniz. Ancak bu, sigortanın kapsamına ve poliçenin şartlarına bağlıdır. Örneğin kasko poliçeleri kazada kusurunuz olsa bile karşılamaktayken, zorunlu trafik sigortası kusurunuz oranında karşı tarafın zararını karşılar.
 • Kusur Oranı: Kazada %100 kusurlu olmadıkça, sigorta şirketinin zararınızın bir kısmını karşılaması muhtemeldir. Kusur oranınızın tespitinde kolluk kuvvetlerinin raporu ve bazen de adli süreç etkili olabilir.
 • Kasko Poliçeleri: Kazada kusurlu taraf olsanız dahi, kasko poliçenize göre doğrudan zararlarınız (araç hasarı gibi) genellikle kasko sigortası tarafından karşılanır.

Kaza yaptım ne yapmalıyım konusunda endişelenirken, unutmamak gerekir ki sigorta tazminatlarının ödenmesi, belirli şartlar ve prosedürler çerçevesinde gerçekleştirilir. Bu durumda, sigortanın sunacağı teminat ve hizmetlerin sağladığı güvence önemli bir noktadır. Her durumda, poliçe detaylarınızı gözden geçirmeniz ve gerekirse sigorta şirketiniz ile temasa geçmeniz önerilir.

Maddi Hasarlı Trafik Kazasında Hasarı Kim Karşılar?

“Kaza Yaptım Ne Yapmalıyım?” diye düşündüğünüz anlardan biri de kazanın maddi hasar boyutunu kimin karşılayacağı ile ilgilidir. Maddi hasarlı bir trafik kazasında, hasarın karşılanma sorumluluğu bazı faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

 • Kasko Sigortası: Araç sahiplerinin kasko sigortası varsa, kendi araçlarındaki hasarları bu sigorta karşılar. Ancak, kasko poliçenin kapsamına dikkat etmek gerekir. Kasko bu zararı karşıladıktan sonra kusurlu aracın sahibinin trafik sigortasına rücu eder. Ayrıca kasko poliçesinde zorunlu ihtiyari mesuliyet sigortası klozu varsa, kaskonuz zorunlu trafik sigortası limitlerinin aşıldığı durumlarda, 3. Kişilerinde zararlarını karşılamaktadır. 
 • Zorunlu Trafik Sigortası: Her aracın yaptırması gereken bu sigorta, karşı tarafın aracında oluşan hasarları karşılar. Kusurlu tarafın bu sigortası, kusursuz tarafın hasarını ödeme sorumluluğunu üstlenir. Zorunlu trafik sigortası ancak her yıl belirlenen teminat limitleri dahilinde karşı tarafın zararını karşılar. 

Kaza sırasında “Kaza Yaptım Ne Yapmalıyım?” düşüncesi içindeyseniz ve kazada kusurlu iseniz, kendi aracınızdaki hasarları kasko sigortanız, karşı tarafın hasarını ise zorunlu trafik sigortanız karşılayacaktır. Kusursuz taraf iseniz, karşı tarafın zorunlu trafik sigortası sizin aracınızdaki hasarları ödeyecektir. Ancak, sigorta limitlerinin üzerindeki hasarlar için karşı tarafın kasko sigortasına veya şahıs olarak talepte bulunabilirsiniz. Her iki durumda da, kaza anında yapılması gereken prosedürleri eksiksiz yerine getirmek ve gereken bilgileri sigorta şirketine iletmeniz son derece önemlidir.

Trafik Kazası Sonrası Sigortadan Para Alma Nasıl Olur?

Trafik kazası birçok kişi için karmaşık ve stresli bir süreç olabilir, özellikle de “Kaza Yaptım Ne Yapmalıyım?” sorusu aklınıza düşerse. Kazadan sonra sigortadan para alma işlemi, belirli adımları takip ederek gerçekleştirilir.

 • Kaza Raporu Almak: İlk olarak, kaza yerinde yapılması gerekenler arasında polis çağırmak ve kaza tutanağı düzenlettirmek yer alır. Kazanın tespiti için bu rapor elzemdir. Uygulamada ölümlü ve yaralamalı kazalar için polis gelip tutanak tutmaktadır. Eğer polis yoksa yapılması gereken kazayı yapanların kaza tespit tutanağı tutmasıdır. 
 • Sigorta Şirketi ile İletişime Geçmek: Kazanın ardından, en kısa sürede sigorta şirketinizi arayarak durumu bildirmelisiniz. “Kaza Yaptım Ne Yapmalıyım?” sorusunu onlara da iletmekten çekinmeyin; onlar yardımcı olmak için buradalar. Ayrıca bu bildirim ile trafik kanunundan kaynaklanan bildirim yükümlülüğü de yerine getirilmiş olacaktır. 
 • Gerekli Belgeleri Toplamak: Sigorta şirketi, hasar tespiti için gerekli olan belgeleri sizden isteyecektir. Bu belgeler genellikle kaza raporu, aracın fotoğrafları ve varsa fatura gibi ek bilgileri içerir. Bu belgelerin eksiksiz toplanması doğru bir ödeme almak için önemlidir. 
 • Ekspertiz Süreci: Sigorta şirketi tarafından görevlendirilen bir eksper, hasarın boyutunu değerlendirmek üzere aracınıza bakacak ve bir rapor hazırlayacaktır. Bu eksper raporunda mutabık kalınması halinde bu rapora göre ödeme yapılacaktır. 
 • Anlaşma: Ekspertiz raporunda mutabık kalınması halinde gerekli imzalar atılacak ve ödeme yapılacaktır. Ekspertiz raporunda belirtilen rakamlar üzerinde anlaşma sağlanamaması halinde dava açılması gerekecektir. 
 • Dava Süreci: Sigorta şirketinin eksik ödeme yapması, gerçek değeri ödememesi, gerçek değerden düşük ödeme yapması halinde dava açılması söz konusu olacaktır. Burada sigorta hukukunda uzman bir avukat ile ilerlemek çok önemlidir. Sigorta davaları teknik davalardır. 

Bu sürecin hızlı ve sorunsuz işlemesi için, sigorta poliçenizde belirtilen süre ve koşullara dikkat etmek önemlidir. “Kaza Yaptım Ne Yapmalıyım?” endişesini azaltmak adına, sigorta temsilcinizle açık iletişim kurarak süreci takip etmek ve gerektiğinde profesyonel hukuki yardım almaktan çekinmemelisiniz. Unutmayın ki, her adımı doğru takip ettiğinizde sigortadan alacağınız tazminat süreci daha elverişli hale gelecektir.

Trafik Kazası Yaptım Sigortam Ne Zaman Öder?

Trafik kazası her sürücünün başına gelebilecek bir durumdur ve bu anlarda sıkça sorulan “Kaza yaptım ne yapmalıyım?” sorusunun yanıtı oldukça önemlidir. Kazanın ardından en büyük endişelerden biri de sigortanın ne zaman ödeme yapacağıdır.

Hasar Dosyası Açılması:

Sigorta şirketinizle irtibata geçip, hasar dosyası açtırmalısınız. Kazadan sonra bu işlem genellikle hızlı bir şekilde yapılır.

Evrakların Toplanması ve İnceleme Süreci:

Gerçekleşen kaza ile ilgili tüm evraklarınızın sigorta şirketine ulaştırılması ile inceleme süreci başlar. Bu süreç, evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde temin edilmesine bağlı olarak birkaç gün ile birkaç hafta arasında değişebilir.

Onarım ve Ödeme Onayı:

Sigorta şirketi, tüm evrakları değerlendirdikten ve kaza yeri incelemelerini yaptıktan sonra, onarım için onay verebilir. Bundan sonra, ödemenin yapılacağı tarih söz konusu olur.

Ayrıca, “Kaza yaptım ne yapmalıyım?” sorusunu sormuşken, ödemenin hızlandırılması için gerekli tüm belgeleri zamanında sunmanın ve sigorta şirketi ile sürekli iletişim halinde kalmanın önemini belirtmek gerekir. Sigortanın ödeme yapması, şartlara ve poliçe detaylarına göre değişiklik gösterebilir. Ancak temelde, hasarın sigorta kapsamında olması ve evrak işlemlerinin eksiksiz yürütülmesi durumunda, ödeme prosedürü aksamadan gerçekleşir. Ödemenin olağan dışı gecikmesi durumunda hukuki süreçte başlatılabilecektir. 

Trafik Kazasında Sigortadan Para Alma Süresi

Trafik kazası geçiren kişiler genellikle “Kaza Yaptım Ne Yapmalıyım?” sorusuna cevap ararken, en büyük merak konularından biri de sigortadan para almanın ne kadar süreceği ile ilgilidir. Kaza sonrası maddi destek alınabilmesi için sigorta şirketleriyle yapılması gereken işlemler sırasında zaman yönetimi önem kazanır.

 • Bildirim Süresi: Kazanın hemen ardından, genellikle 5 iş günü içinde sigorta şirketine haber verilmelidir.
 • Evrakların Tamamlanması: Gerekli evrakların toparlanması ve sigorta şirketine ulaştırılması süreci. Genellikle 1-2 gün sürmektedir. 
 • Değerlendirme Süresi: Sigorta şirketinin hasarı değerlendirip, kusur durumunuza göre tazminat miktarını belirlemesi. Genellikle 3-4 gün sürmektedir. 
 • Tazminat Ödeme Süresi: Onay sonrası, sigorta şirketinin tazminatı ödemesi genellikle 7-10 iş günü arasında değişebilir.

Unutulmamalıdır ki her sigorta şirketinin prosedürleri farklı olabilir. Ayrıca, kaza detayları ve evrakların eksiksiz oluşu süreci hızlandırabilir. Kaza sonrasında “Kaza Yaptım Ne Yapmalıyım?” telaşıyla hareket etmek yerine doğru adımları takip ederek, sigorta süreçlerini yönetmek maddi yükün hafifletilmesine yardımcı olacaktır.

Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar?

Kaza yaptım ne yapmalıyım? sorusuyla yüzleşmek hiç kimsenin başına gelmemesi gereken bir durum olsa da, maalesef yaşanan kazalar ve sonrasında sigorta primlerindeki artış kaçınılmaz olabiliyor. Eğer bir kaza sonrası “Kaza yaptım ne yapmalıyım?” diye düşünüyorsanız, sigorta primlerinizin ne kadar artabileceğini merak etmeniz normaldir. Bu artış genellikle aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

 • Kusur Durumu: Kaza sonucunda kusur oranınız artışın derecesinde belirleyici olur. Kusuru yüksek olan tarafın sigorta primi daha fazla artar. Çünkü burada sigorta şirketi daha fazla risk almaktadır. 
 • Hasar Miktarı: Hasarın büyüklüğü de prim artışını etkileyen faktörlerden biridir. Maddi hasarın yüksekliği, sigorta şirketinin ödemesi gereken tutarı da arttırır ve bu durum primlere yansır.
 • Kaza Geçmişi: Sık sık kazaya karışmış sürücülerin primleri, temiz kaza geçmişine sahip olanlara göre daha hızlı artar. Çünkü yine sigorta şirketi burada daha fazla risk alır. 

Kaza sonrası sigorta prim artışı genellikle yüzde 15 ile 50 arasında değişiklik gösterebilir, ancak bu oranlar sigorta şirketinin politikalarına ve yukarıdaki gibi özel durumlara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Unutmayın, “kaza yaptım ne yapmalıyım?” endişesiyle yüzleşirken, sigorta şirketinizle temasa geçmek ve detaylı bilgi almak her zaman en doğru adımdır. Sigorta şirketiniz ile iletişime geçerek kazadan sonra sigorta bedelinizin ne kadar olacağını öğrenebilirsiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular

Kaza yerinde ilk olarak ne yapmalıyım?

Kaza yerinde panik yapmadan sakin bir şekilde durum değerlendirmesi yapmak önemlidir. Güvenliğiniz ve diğer sürücülerin güvenliği için ilk yapmanız gereken, tehlike sinyallerini aktive etmek ve kaza yerini işaretlemektir. Eğer kaza nedeniyle trafiğin akışını engelliyorsanız ve mümkünse, araçları güvenli bir şekilde yolun kenarına çekin. Herhangi bir yaralanma durumunda hemen 112 Acil Servis’i arayın. Daha sonra trafik polisine haber verin ve kaza raporu tutturun. Daha sonra karşı taraftan sigorta bilgilerini ve iletişim bilgilerini alın. Son olarak araçları kaldırmadan önce kaza yerinin detaylı fotoğraflarını çekin. 

Diğer sürücü ile anlaşmazlık yaşarsam ne yapmalıyım?

Eğer yaralanmalı yada ölümlü kaza sonrasında diğer sürücü ile anlaşmazlık yaşarsanız, özellikle de kaza durumunun nasıl olduğu konusunda anlaşmazlık varsa, tartışmaya girmek yerine vakit kaybetmeden polisi aramalısınız. Polisin kaza yerine gelmesini bekleyin ve tüm delillerin, tanıkların ifadelerinin rapora geçmesini sağlayın. Unutmayın ki, tarafsız bir otorite tarafından olay yerinde alınan kararlar ve tutulan raporlar, daha sonra olası bir hukuki süreçte lehinize kullanılabilir.

Eğer maddi hasarlı bir kaza sonrasında diğer sürücüler ile anlaşmazlık yaşarsanız, orta yolu bulmaya çalışın. Bulamazsanız her kez olayı kendi gözünden kaza tespit tutanağına aktarsın. Ayrıca daha sonraki işlemler için karşı tarafın muhakkak iletişim ve kimlik bilgilerini alın. Aynı şekilde kendi kimlik bilgilerini karşı tarafa verin. 

Kazada araç hasar aldıysa sigorta şirketini ne zaman bilgilendirmeliyim?

Kazadan sonrası en kısa sürede, en geç 5 iş günü içerisinde sigorta şirketinizi bilgilendirmelisiniz. Sigorta şirketiniz ile iletişime geçerek kaza raporu, olay yerinden fotoğraflar gibi zararı ve kaza durumunu belgeleyen evrakları iletin. Bazı sigorta şirketleri mobil uygulamalar, e-mail, kep, web sitesi üzerinden hızlı bir şekilde kaza ihbarında bulunmanızı sağlayabilir. Sigorta poliçenizde belirtilen süre ve prosedürlere göre hareket etmek, hasar tazminat sürecinizin kolay ve hızlı işlemesine katkı sağlayacaktır.

Araç içerisinde yolcu varsa ve yaralanma durumunda ilk müdahale nasıl yapılmalıdır?

Kaza sonucunda yaralanan varsa ve eğer yaralıya müdahale etme konusunda eğitimliyseniz, gerekli ilk yardım müdahalesini yapabilirsiniz. Ancak eğitimli değilseniz veya yaralının durumu ağır ise sakin kalmayı sürdürerek derhal 112 Acil Servisi aramalısınız. Mümkün olduğunca yaralıyı hareket ettirmemeye çalışın, çünkü yanlış bir hareket daha büyük zararlara yol açabilir. Yaralının yanı başında kalın ve profesyonel yardım gelene kadar destek olun. Yaralıya konuşarak onu sakinleştirmeye çalışın ve gerektiğinde çevreden yardım isteyin.

Kazadan sonra hangi resmi işlemleri yapmam gerekiyor?

Kazadan sonra yapılması gereken resmi işlemler arasında, en önemlisi kaza tutanağının düzenlenmesidir. Her iki tarafın da anlaşması durumunda kaza tespit tutanağı doldurulup imzalanmalı ve her iki tarafa da birer kopyası verilmelidir. Eğer anlaşmazlık varsa her kez kendi bakış açısından tutanağı doldurması önemlidir. Sadece maddi hasarlı bir kaza ise polis gelmeyecektir.  Maddi hasarlı bir kaza değilse polis çağırarak resmi işlemleri başlatmak daha doğru olacaktır. Polis raporunun ardından, sigorta şirketinize en kısa sürede bilgi vererek hasar dosyası açılması ve gerekli belgelerin tamamlanması gerekmektedir. Ayrıca, eğer yaralanma varsa, sağlık kuruluşlarında tedavi kayıtlarının alınmasının da önemi büyüktür.

Kaza sonrası sigortadan ne şekilde yararlanabilirim?

Kazanın ardından sigortadan yararlanabilmek için öncelikle sigorta poliçenizin kapsamını kontrol etmelisiniz. Trafik kazalarında, zorunlu trafik sigortası veya kasko poliçeniz varsa ilgili sigorta şirketine başvurarak zararınızın karşılanması için talepte bulunabilirsiniz. Sigorta şirketi, kaza raporunu ve hasar tespitini inceledikten sonra, poliçe şartlarına göre zararın karşılanıp karşılanmayacağını belirler. Unutmayın, tüm evraklarınızın tam ve doğru olduğundan emin olun ve sigortanızı kazadan sonraki en kısa sürede bilgilendirin. Ayrıca, karşı tarafın sigortası ile de iletişime geçip ilgili prosedürleri takip etmeniz gerekebilir. Bunun yanında kasko poliçelerinin çok önemli olduğunu belirtmek isteriz. Zorunlu trafik sigortası limitleri ancak belirli miktarda zararları karşılamaktayken sınırsız kasko poliçeleri bile yapılmaktadır. Bu sayede kendinizi sınırsız bir güvenceye almak mümkün olacaktır.  

Trafik kazasında karşı taraf suçlu ise nasıl bir yol izlemeliyim?

Trafik kazasında eğer karşı tarafın suçlu olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle sakin kalmaya ve çatışmaktan kaçınmaya özen gösterin. Kazaya ilişkin tüm delilleri (fotoğraf, video, tanık ifadeleri vs.) toplayın ve kaza yerine yaralanmalı ve ölümlü bir kaza ise trafik polisinin gelmesini sağlayın. Polis raporunun düzenlenmesi, kaza anındaki durumun resmi kayıtlara geçirilmesi açısından büyük önem taşır. Sadece maddi hasarlı bir kaza ise kaza tespit tutanağını siz ve karşı taraf kendi gördüğünüz şekilde doldurun.

Kaza tespit tutanağı doldurulurken mutabık kalmak önemli değildir. Resmi rapordan sonra, sigorta şirketiniz aracılığı ile zararınızın karşılanması için gerekli hukuki süreci başlatabilirsiniz. Varsa özel sağlık ve kasko sigortanız, bu süreci daha da kolaylaştırabilir. Eğer kazadan doğan zararlarınızı karşı taraftan talep etmekte problem yaşıyorsanız, bir avukat yardımı almanız ve hukuki yollara başvurmanız önerilir.

Yorum yapın

Open chat
Merhaba 👋
Size yardımcı olabilir miyiz?
Hemen Ara